• Konsekwencje zmiany obciążeń podatkowych w Polsce

Konsekwencje zmiany obciążeń podatkowych w Polsce

 • Autor: Jan Głuchowski Krystyna Piotrowska-Marczak Joanna Fila redakcja naukowa
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-982-4
 • Data wydania: 2013
 • Liczba stron/format: 313/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 62.00 zł

  31.00 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 31.00 zł

  50% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Publikacja dotyczy problematyki kształtowania systemu podatkowego w Polsce. Podniesione w niej zostały kwestie związane z opodatkowaniem dochodów w szerokim znaczeniu, opodatkowania transakcji finansowych, wpływów podatkowych w jednostkach samorządu terytorialnego czy ucieczek przed podatkami.

Spis treści:

Wstęp

Publikacja prawna

Refleksje na temat podmiotowości w podatku od towarów i usług
Witold Modzelewski

Rozdział 1. Wpływ opodatkowania na poziom i strukturę oszczędności gospodarstw domowych w Polsce
Krzysztof Waliszewski

Rozdział 2. Zmiany w opodatkowaniu dochodów z produkcji rolnej i ich wpływ na wysokość obciążeń gospodarstw rolnych w Polsce
Ryta Dziemianowicz

Rozdział 3. Ceny transferowe jako potencjalne źródło ryzyka podatkowego przedsiębiorcy
Bożena Ciupek

Rozdział 4. Podatek od transakcji finansowych – geneza, ocena i perspektywy
Adrian Cloer, Marcin Jamroży, Stefan Trencsik

Rozdział 5. Konsekwencje ograniczenia dostępności instrumentów międzynarodowej optymalizacji podatkowej dla polskich inwestycji kapitałowych
Rafał Płókarz

Rozdział 6. Niedostateczna kapitalizacja w podatku dochodowym od osób prawnych – stan obecny i perspektywy zmian
Joanna Szlęzak-Matusewicz

Rozdział 7. Konsekwencje reformy systemu podatków od nieruchomości w Polsce
Paweł Felis

Rozdział 8. Kryzys a zmiany dochodów i polityki podatkowej jednostek samorządu terytorialnego (na przykładzie miast Unii Metropolii Polskich)
Marzanna Poniatowicz

Rozdział 9. Dysfunkcje w zakresie stanowienia podatków i opłat lokalnych w gminach
Agnieszka Krzemińska

Rozdział 10. Ulga prorodzinna – znaczenie dla budżetów gospodarstw domowych i jednostek samorządu terytorialnego
Angelika Kędzierska-Szczepaniak

Rozdział 11. Zastosowanie metod szacowania podstawy opodatkowania w podatkach dochodowych jako sposób przeciwdziałania oszustwom podatkowym
Radosław Witczak

Rozdział 12. Korupcja i szara strefa wobec polityki gospodarczej państwa
Jolanta Gałuszka

Rozdział 13. Zmiana wspólnika w spółce osobowej w świetle polskiego i niemieckiego prawa podatkowego – analiza porównawcza
Stephan Kudert, Marcin Jamroży

Informacja o redaktorach, recenzentach i autorach

prof. Krystyna Piotrowska-Marczak, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości:

Niniejsza publikacja dotyczy problematyki kształtowania systemu podatkowego w Polsce. Podniesione w niej zostały kwestie związane z opodatkowaniem dochodów w szerokim znaczeniu, opodatkowania transakcji finansowych, wpływów podatkowych w jednostkach samorządu terytorialnego czy ucieczek przed podatkami.

Oddając ją w ręce czytelników, mamy nadzieję przyczynić się nie tylko do dyskusji na zawarty w tytule temat, ale przedstawić różne aspekty obecności podatków w systemie gospodarczym.

Jan Głuchowski
polski prawnik, specjalizujący się w finansach międzynarodowych, prawie finansowym i prawie podatkowym, a także pisarz i dyplomata. Stopień doktora uzyskał na UMK w 1965, tematem jego rozprawy były Lokaty budżetowe w Polsce Ludowej, a promotorem Zbigniew Jaśkiewicz. Habilitację uzyskał w 1970 w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, na podstawie rozprawy Wewnętrzny kredyt publiczny w budżetach europejskich państw socjalistycznych. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał na UMK w 1977, a tytuł profesora zwyczajnego nauk prawnych w 1986. W latach 1976-1978 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK, od 1984 do 1988 roku był dyrektorem Instytutu Administracji i Zarządzania, a 1988 do 1990 prorektorem UMK. W latach 1990-1991 kierował Katedrą Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji, a potem Katedrą Zarządzania Finansami na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UMK. Pracował też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie był kierownikiem Katedry Prawa Finansowego. W latach 1998-1999 był prorektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, a w latach 2000-2013 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, gdzie nadal pełni funkcję kierownika Katedry Bankowości i Finansów. Pracuje też w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Prawa Unii Europejskiej na Akademii Leona Koźmińskiego. W 1991 odbył staż w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz piastował stanowisko ambasadora RP w Bangladeszu. Oprócz publikacji prawniczych tworzy literaturę beletrystyczną, jest autorem powieści historycznych Król szulerów i Ostatnia gra SS gruppenführera.

Krystyna Piotrowska-Marczak
prof. zw. dr hab., dyrektor Instytutu Finansów, Bankowości i Ubezpieczeń, kierownik Katedry Finansów Publicznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Finansów i Bankowości, członek Komitetu Nauk o Finansach PAN oraz wielu międzynarodowych towarzystw naukowych. Ekspert Sejmu RP w sprawach finansów publicznych. Wykładowca Uniwersytetów w Hanoi, Giessen, Sofii i Bratysławie. Jest specjalistką w zakresie finansów i zarządzania procesami finansowymi.

Joanna Fila
Starszy wykładowca, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny.

redakcja naukowa

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane