• Zmagania z niewiedzą

Zmagania z niewiedzą

 • Autor: Kazimierz Kuciński
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-66491-92-2
 • Data wydania: 2021
 • Liczba stron/format: 232/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 58.00 zł

  52.20 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 52.20 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
W prezentowanej publikacji autor, zastanawiając się nad postrzeganymi synergicznie sprawczymi, materialnymi, formalnymi oraz finalnymi przyczynami podejmowania i prowadzenia badań naukowych, mówi o tym, jak należy uprawiać naukę, i pokazuje, jak nie należy tego robić. Zwraca uwagę na instytucjonalne uwarunkowania zmagań z niewiedzą, a zwłaszcza na to, jak mocno są te zmagania zakorzenione w kulturze, którą zarazem tworzą. Spogląda niestandardowo na metodologię i metodykę procesów poznawczych, prowadzonych na gruncie różnych dziedzin nauki, dyscyplin i specjalności naukowych. Podkreśla ich odmienność, a jednocześnie stara się wydobyć to, co jest dla nich wspólne. Zachęca doświadczonych badaczy do refleksji nad tym, jak uprawiać naukę, a początkujących, namawia do zabiegania o metodologiczną poprawność. Przekonuje, że sens mają jedynie zmagania z niewiedzą zakorzenione w istniejącym dorobku naukowym, ale bynajmniej w nim „niezakleszczone”, skierowane ku przyszłości i prowadzone z myślą o ich poznawczej i praktycznej użyteczności. Chce, by nauka rzeczywiście dawała nadzieję na lepszy świat i pomagała w uporaniu się z jego patologiami. W sumie ta książka ma w sobie coś z apokryfu. Wprawdzie dotyczy przede wszystkim metodologii badań naukowych, to jednak jeszcze czegoś więcej.

Spis treści:

Wprowadzenie

Rozdział 1. Przyczyna sprawcza – badacz

1.1. Postawa poznawcza
1.2. Tożsamość naukowa
1.3. Środowisko naukowe

Rozdział 2. Przyczyna materialna – przedmiot badania

2.1. Niewiedza
2.2. Spektrum badawcze
2.3. Problemy badawcze

Rozdział 3. Przyczyna formalna – metodologia

3.1. „Mapa drogowa” poznania
3.2. Racjonalność badania naukowego
3.3. Modele metodologiczne
3.4. Operatory badawcze

Rozdział 4. Przyczyna finalna – odkrycie


4.1. Wkład do nauki
4.2. Prezentacja odkrycia
4.3. Gra pozorów

Zakończenie
Posłowie

Prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz:

[...] Książka Profesora Kazimierza Kucińskiego pt. Zmagania z niewiedzą to strawa duchowa najwyższej jakości dla każdego Czytelnika. (…] Napisana jest jakby lekko, bardzo zwarcie, „kompaktowo”, mimo, a może właśnie dlatego, że posługuje się precyzyjną logiką wywodu. […] To ogromna naukowa odwaga i pewność sztuki narracji opowiadania tego, co jest nie tylko jak widać i czuć w tej pracy profesjonalnym zawodem, ale i pasją, czy wręcz hobby Autora […].

Prof. dr hab. Wojciech Czakon: […]

Przedstawiona mi do oceny praca jest w większym stopniu tradycyjnym traktatem, aniżeli standardowo sformatowaną monografią. […] Napisana została obrazowym, barwnym, potoczystym stylem pisarskim. Od pierw- szych stron jest retorycznie przekonująca, interesuje czytelnika. […]. Jaskrawość sformułowań skłania mnie do przekonania, że książka adresowana jest do odbiorcy świadomego, ale nie zaawansowanego. Służy rozbudzeniu, ale nie formułowaniu drobiazgowych wskazówek. Spełnia rolę intelektualnej zachęty, ale nie drogowskazu. Słowem jest traktatem filozofii nauki, a nie podręcznikiem metodologii badań […].

Kazimierz Kuciński
profesor zwyczajny w Katedrze Geografii Ekonomicznej w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej. Zajmuje się teorią geografii ekonomicznej, geografią przemysłu i geografią ludności, rozwojem regionalnym i lokalnym, lokalizacją przedsiębiorstw oraz organizacją przestrzenną gospodarki, metodologią oraz metodyką naukowego badania gospodarki i gospodarowania. Opublikował 220 prac z tego zakresu, w tym 12 autorskich książek. Pod jego redakcją naukową ukazało się 20 książek i kilkanaście tomów Materiałów i Prac Instytutu Funkcjonowania Gospodarki Narodowej SGH, którego był dyrektorem w latach 1994-2006.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Przewodnik metodyczny pisania pracy...

24.30 zł 27.00 zł Cena netto: 23.14 zł

Metodologia nauk ekonomicznych. Dyl...

42.30 zł 47.00 zł Cena netto: 40.29 zł

Elementy metodyki rozprawy doktorsk...

40.50 zł 45.00 zł Cena netto: 38.57 zł

Szkoły doktorskie. Komentarz do art...

34.20 zł 38.00 zł Cena netto: 32.57 zł

Stopnie naukowe i stopnie w zakresi...

67.50 zł 75.00 zł Cena netto: 64.29 zł

Najczęściej kupowane