• Ekonomia międzynarodowa. Zbiór zadań i pytań do samodzielnego studiowania

Ekonomia międzynarodowa. Zbiór zadań i pytań do samodzielnego studiowania

 • Autor: Paweł Kulpaka
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-508-6
 • Data wydania: 2011
 • Liczba stron/format: 144/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 38.00 zł

  34.20 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość na magazynie

Rozwój międzynarodowej wymiany towarowej i usługowej, globalny wzrost współzależności rynków finansowych oraz obserwowane zwiększanie się mobilności siły roboczej, w tym zwłaszcza obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej po wejściu tego regionu w skład Unii Europejskiej, zwiększa zapotrzebowanie na teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych (ekonomii międzynarodowej). Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, przedmiot ten jest powszechnie wykładany na wszystkich uniwersytetach oraz w wielu szkołach wyższych na coraz większej liczbie kierunków studiów.

Książka została przygotowana dla wsparcia procesu dydaktycznego odbywającego się na zajęciach z międzynarodowych stosunków gospodarczych (ekonomii międzynarodowej) i przeznaczona jest zarówno dla wykładowców, jak i dla studentów. Opracowanie może ułatwiać prowadzenie zajęć wykładowcom, dzięki gotowym zestawom pytań testowych oraz zadań obliczeniowych. Studentom korzystanie z książki umożliwi przygotowanie się do zaliczeń i egzaminów z tego przedmiotu dzięki zamieszczonym rozwiązaniom wszystkich pytań testowych i zadań obliczeniowych oraz może być źródłem inspiracji do samodzielnego studiowania i pogłębiania wiedzy z zakresu teoretycznych i praktycznych aspektów ekonomii międzynarodowej.

Książka składa się z 14 rozdziałów, które obejmują standardowo wykładaną tematykę międzynarodowych stosunków gospodarczych. W każdej części zawarte są najpierw otwarte pytania sprawdzające, potem różne pytania testowe oraz na końcu problemy i zagadnienia do przemyśleń i samodzielnego studiowania. Dodatkowo niektóre rozdziały wzbogacone są o przykłady obliczeniowe, jakie mogą być wykorzystywane przez wykładowców, którzy lubią bardziej zmatematyzowaną formę zajęć. W końcowej części opracowania znajdują się odpowiedzi do wszystkich pytań testowych i zadań. Zamieszczone są tam również całościowe rozwiązania, niektórych przykładów obliczeniowych, łącznie z krótkim komentarzem merytorycznym, co powinno umożliwić ich samodzielną analizę zainteresowanym studentom.

Spis treści:
 
Wstęp
 
Rozdział 1. Pojęcia wstępne – wprowadzenie do międzynarodowych stosunków gospodarczych
 
Rozdział 2. Klasyczne teorie handlu międzynarodowego
 
Rozdział 3. Teoria obfitości zasobów
 
Rozdział 4. Alternatywne teorie handlu międzynarodowego
 
Rozdział 5. Korzyści z handlu międzynarodowego i ich podział
 
Rozdział 6. Międzynarodowy handel usługami
 
Rozdział 7. Międzynarodowe przepływy czynników produkcji
 
Rozdział 8. Cło
 
Rozdział 9. Pozataryfowe i parataryfowe instrumenty polityki handlowej
 
Rozdział 10. Międzynarodowa polityka handlowa
 
Rozdział 11. Bilans płatniczy
 
Rozdział 12. Rynek walutowy i kurs walutowy
 
Rozdział 13. Międzynarodowy system walutowy
 
Rozdział 14. Globalizacja i problemy globalne
 
Odpowiedzi i rozwiązania
 
Bibliografia

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane