• Własność pracownicza Jak wspiera rozwój biznesu

Własność pracownicza Jak wspiera rozwój biznesu

 • Autor: Corey Rosen John Case Martin Staubus
 • Wydawca: Kurhaus Publishing
 • ISBN: 978-83-65301-13-0
 • Data wydania: 2016
 • Liczba stron/format: 290
 • Oprawa: twarda

Cena detaliczna

 • 49.90 zł

  44.91 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Mała ilość w magazynie!

Wiele się dziś w Polsce pisze o pułapce średniego wzrostu i rosnących nierównościach dochodowych. Akcjonariat pracowniczy – idea zaproponowana w latach 50. przez amerykańskiego ekonomistę Louisa O. Kelso (1913–1991) –  może być ciekawą odpowiedzią na pewne niedoskonałości kapitalizmu. Koncepcja, znana dobrze autorom polskiej transformacji, niespecjalnie się u nas przyjęła. Tymczasem, np. amerykańscy przedsiębiorcy bardzo chętnie włączają pracowników do udziału w kapitale. Własność pracownicza to jednak nie tylko posiadanie przez pracownika akcji. I o tym właśnie piszą Corey Rosen, John Case i Martin Staubus.

Premiera polskiej wersji językowej książki będzie miała miejsce w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój, podczas panelu zorganizowanego przez PKO Bank Polski z udziałem międzynarodowych polskich ekspertów.

AUTORZY:
Corey Rosen, założyciel i dyrektor Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym (National Centre for Employee Ownership, NCEO). Autor i współautor kilkunastu książek i kilkuset artykułów popularyzujących ideę własności pracowniczej. Wcześniej wykładowca akademicki (Ripon College). Współpracował z Senatem USA.

John Case, autor wielu publikacji poświęconych przedsiębiorczości i zarządzaniu. W latach 90. Redaktor magazynów „Inc.” i „Harvard Management Update” oraz redaktor naczelny Harvard Buisness School Publishing. Współtworzy publikacje ekonomiczne i biznesowe z Bain & Company, Southwest Airlines czy Buisness Literacy Institute.

Martin Staubus, prawnik, doradca biznesowy. Pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Instytucie Beystera na Uniwesytecie Kalifornijskim w San Diego oraz członka zarządu NCEO. Wcześniej pracował w Departamencie Pracy USA.

 

Akcjonariat pracowniczy, wprowadzony w przemyślanej formie, ma szansę stać się na polskim gruncie nie tylko jednym z narzędzi skutecznego niwelowania nierówności społecznych i stymulowania innowacyjności. Może on także służyć budowaniu kultury dialogu, współdziałania i orientacji na cele wspólnotowe, które harmonijnie współgrają z realizacją celów indywidualnych.

Fragment przedmowy do wydania polskiego autorstwa Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju

 

Być może Piketty jest współczesnym prorokiem nierówności. Jednak na kartach niniejszej książki wraz z moimi współautorami zwracamy uwagę na postać Louisa Kelso – amerykańskiego bankowca inwestycyjnego i prawnika, który prawdopodobnie jako pierwszy w historii przewidział, iż kwestia nierówności w sposób nieunikniony stanie się wielkim problemem dla świata. Jego prace były czytane i szeroko dyskutowane.

Fragment przedmowy Coreya Rosena

PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO (Mateusz Morawiecki)
PRZEDMOWA Z 2016 ROKU (Corey Rosen)

Część pierwsza: spółka nowego typu
Rozdział 1: Współwłasność jako stymulator wydajności
Rozdział 2: Model własności pracowniczej

Część druga: początki
Rozdział 3: Louis Kelso i jego koncepcja własności pracowniczej
Rozdział 4: Dążenie do współpracy

Część trzecia: tworzenie odnoszącej sukcesy spółki z akcjonariatem pracowniczym
Rozdział 5: Gdy poważnie traktujemy własność
Rozdział 6: Miejsce pracy inne niż wszystkie
Rozdział 7: Prowadzenie firmy z akcjonariatem pracowniczym
Rozdział 8: Transformacja w firmie

Dodatek: Plany powszechnej partycypacji kapitałowej pracowników
Podziękowania
Noty o Autorach
Indeks nazwisk

Corey Rosen

John Case

Martin Staubus

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane