• Warszawski samorząd terytorialny w latach 1990-2002. Geneza, ustrój, idee ustrojowe, aktywność

Warszawski samorząd terytorialny w latach 1990-2002. Geneza, ustrój, idee ustrojowe, aktywność

 • Autor: Stanisław Faliński
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-803-2
 • Data wydania: 2013
 • Liczba stron/format: 278/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 58.00 zł

  52.20 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Jest to pierwsza, monograficzna praca poświęcona warszawskiemu samorządowi terytorialnemu w określonym tytułem okresie. Przedstawia ona genezę i przyczyny powstania w Warszawie odmiennego w stosunku do reszty Polski ustroju samorządu terytorialnego oraz jego funkcjonowanie w trzech pierwszych kadencja odrodzonego samorządu terytorialnego. Ukazano w niej ustrój tego samorządu, zmieniający się podczas opisywanych 12 lat i przedstawiono niezrealizowane koncepcje zmiany tego ustroju firmowane przez różne środowiska polityczne. Zaprezentowano również funkcjonowanie Warszawy w tym okresie jako organizmu miejskiego – na co i w jakiej wysokości przeznaczano środki i jak rozwijało się społeczeństwo obywatelskie stolicy Polski i jej współpraca z otaczającymi ją gminami podwarszawskimi.

Patron wydania:

Spis treści:
 
Wstęp
 
Rozdział 1. Geneza odmienności ustroju miasta stołecznego Warszawy
 
Rozdział 2. Warszawski samorząd terytorialny w latach 1990–1994
 
Rozdział 3. Warszawski samorząd terytorialny w latach 1994–1998
 
Rozdział 4. Warszawski samorząd terytorialny w latach 1998–2002
 
Zakończenie
Bibliografia

dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Uniwersytet Warszawski:

(...) praca jest warta publikacji i stanie się cennym źródłem informacji dla badaczy tego okresu, studentów politologii, prawa, historii, pracowników i działaczy samorządowych, urbanistów oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem idei samorządności w wielkiej aglomeracji. Jest to studium unikatowe, dające możliwość oglądu kwestii istotnych dla zrozumienia procesów transformacji ustrojowej, jakie dokonały się w Polsce w latach 90. XX wieku. Książka wypełnia istotną lukę w dotychczasowym stanie wiedzy na temat kształtowania się ustroju Warszawy i w sposób rzetelny i obiektywny prezentuje jego przekształcenia na tle politycznym.

Stanisław Faliński
dr hab., politolog, historyk, samorządowiec, dziennikarz telewizyjny, reżyser filmów dokumentalnych. Od 2006 roku wykładowca różnych, publicznych i niepublicznych, uczelni wyższych. Autor ponad 50 artykułów i książek naukowych. Zajmuje się głównie zdecentralizowaną władzą publiczną i samorządem terytorialnym w Polsce oraz Unii Europejskiej, politykami lokalnymi i regionalnymi oraz aktywnością międzynarodową samorządów terytorialnych.

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane