Kapitał ludzki w procesie kształtowania gospodarki opartej na wiedzy
- Autor: Przybyszewski Roman
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7251-743-2
- Data wydania: 2007
- Liczba stron/format: 248/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
13,75 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 13,75 zł
75% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
W książce na szczególną uwagę zasługuje zaproponowane przez autora modelowe ujęcie zapotrzebowania na kadry kwalifikowane oraz szacowanie kosztów kształcenia jako składnika kapitału ludzkiego. W pracy można też znaleźć udaną próbę wytyczenia aktualnych trendów w podejściu do rynku pracy w powiązaniu z edukacją oraz udowodnienia tezy, że edukacja może być czynnikiem konkurencyjności podmiotów gospodarczych. Z racji tak szerokiego spektrum zagadnień poruszanych w omawianej pracy – jej czytelnikiem może być z powodzeniem zarówno właściciel firmy, który chciałby fachowo dobrać swój personel i w niego inwestować, jak i rektor wyższej uczelni, który powinien czuwać nad właściwym poziomem i kierunkiem edukacji. Książka zawiera wiele cennych uwag dotyczących praktycznych aspektów powiązania edukacji z ekonomią. Z pewnością sięgnie po nią każdy, kto pragnie, aby społeczeństwo informacyjne było w przyszłości szansą rozwoju jego obywateli.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
prof. dr hab. Michał Gmytrasiewicz, Uniwersytet Warszawski:
Książka jest interesująca i wartościowa. Po pierwsze – autor krytycznie ocenia i rozwija teorię zależności między edukacją a gospodarką. Widać to w szczególności w rozdziale poświęconym metodologii prognostyczno-planistycznej ocenie relacji edukacja-gospodarka oraz w rozważaniach dotyczących transformacji polskiego rynku edukacyjnego. Druga przesłanka dotyczy szerokiej i pogłębionej prezentacji problematyki badawczej. Pozwala to książkę traktować jako kompendium wiadomości z zakresu wykorzystania kapitału ludzkiego, przekształceń systemów edukacji i rynku pracy. Warto zaznaczyć, że autor systematyzuje tę wiedzę oraz przedstawia przegląd literatury z tych zakresów. Trzecia przesłanka wynika z użyteczności książki dla wielu potencjalnych czytelników. Myślę tu w szczególności o badaczach zajmujących się zagadnieniem rozwoju gospodarczego, kapitału ludzkiego, społeczeństwa informacyjnego oraz edukacji, a także o studentach ekonomii, pedagogik, nauk politycznych.
Autor książki
Przybyszewski RomanWprowadzenie
Rozdział 1. Społeczno-ekonomiczne przesłanki tworzenia kapitału ludzkiego
1.2. Kapitał ludzki a kapitał społeczny
5.3. Edukacja jako czynnik konkurencyjności podmiotów gospodarczych