Interdyscyplinarność nauk o bezpieczeństwie. Paradygmat, wiedza, demarkacja
- Autor: Konrad Raczkowski Katarzyna Żukrowska Marian Żuber
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-880-3
- Data wydania: 2013
- Liczba stron/format: 285/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
58.00 zł
52.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 52.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Publikacja jest próbą formułowania wspólnych teorii wyjaśniających, które odwołują się do kategorii bezpieczeństwa na gruncie różnych dziedzin naukowych, tj. nauk społecznych, humanistycznych, ekonomicznych, prawnych, matematycznych oraz technicznych. Jest to zasadne z tego względu, iż upowszechniany od wielu lat na świecie interdyscyplinarny model prowadzenia badań naukowych o charakterze holistycznym, wciąż zmuszony jest do konfrontacji z próbami ortodoksyjnej, często nieracjonalnej, wąskiej specjalizacji, co w istocie ogranicza samą naukę, a jednocześnie wyklucza komplementarność badań.
Bibliografia
prof. dr hab. Stanisław Śladkowski:
Oceniając całość zawartości merytorycznej publikacji uważam, iż jest ona ważnym i kompetentnym studium dotyczącym istoty problemu, jakim jest interdyscyplinarność nauk o bezpieczeństwie, jako element dokonań naukowo-badawczych zmierzających do jednoznacznej interpretacji tego zjawiska naukowego (…). Żywię nadzieję, iż opracowanie pozwoli na podjęcie dyskusji nad interdyscyplinarnością nauk o bezpieczeństwie i nad metodami naukowymi, jakie umożliwiają zastosowanie koncepcji konsyliencji, niezbędnych do rozwiązania nasuwających się problemów i niedomówień.
Konrad Raczkowski profesor nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej. Od 2012 r. dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz kierownik katedry Zarządzania w Gospodarce. Były wiceminister finansów (2015-2016), CFO oraz wiceprezes Banku Ochrony Środowiska (2016-2019), a także przewodniczący Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełnił rolę eksperta i doradcy instytucji publicznych, organizacji gospodarczych oraz przedsiębiorstw. W latach 2003-2013 pracownik resortu finansów. Współpracował z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych w Brukseli oraz Instytutem Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju w Sztokholmie. Jest m.in. członkiem zwyczajnym British Academy of Management oraz Royal Economic Society. W 2013 r. odznaczony złotym medalem Ministra Sprawiedliwości. W 2016 r. otrzymał nagrodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie finansów. Autor ponad stu publikacji naukowych z zakresu finansów, ekonomii oraz nauk o zarządzaniu.
Katarzyna Żukrowska
Marian Żuber płk rez. dr inż., adiunkt w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w specjalności ochrona wojsk przed skażeniami, a następnie Politechniki Wrocławskiej, doktor nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska. Naukowo zajmuje się zagadnieniami z obszaru nauki o bezpieczeństwie, w szczególności zjawiskiem terroryzmu. Autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji poświęconych tej problematyce, w tym podręczników akademickich. Redaktor naukowy kilku monografii o tematyce nadzwyczajnych zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im. Pomysłodawca i organizator cyklicznej konferencji naukowej "Katastrofy naturalne i cywilizacyjne" organizowanej przez WSOWL we Wrocławiu.