• Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego

Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego

  • Autor: Chlebowski Tomasz Jan
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-7930-337-3
  • Data wydania: 2014
  • Liczba stron/format: 230/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

45,00 zł

22,50 zł

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 22,50 zł

50% taniej

Darmowa dostawa od 200 zł

Wysyłka w ciągu 24h


Dostępność: Duża ilość w magazynie

Guy de Maupassant rzekł kiedyś, że „spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia”. Poznając człowieka wchodzimy w inny świat. Jedyny w swoim rodzaju świat myśli, odczuwania, doświadczeń oraz historii życia Innego. Każde spotkanie czyni nas bardziej ludźmi, gdy tylko zechcemy zaprosić Innego do naszego świata, jednocześnie przyjmując w darze inność świata spotykanego człowieka. W taki sposób rodzi się rzeczywistość wzajemnie ubogacającego dialogu. Tylko dzięki spotkaniom możemy głębiej wejść w obszar poznawania samych siebie, innego człowieka, świata i Stwórcy. Owo poznawanie sprawia, że życie człowieka staje się fascynującą przygodą, cudowną podróżą ku temu, co najważniejsze oraz ku Temu, który najważniejszy.

W życiu i twórczości Ryszarda Kapuścińskiego ta filozofia spotkania zaznacza się w szczególny sposób. I o tym właśnie jest niniejsza książka. O horyzontach spotkań, które tworzą w nas bliskość. Autor Cesarza potrafił doskonale, w bardzo literacki i obrazowy sposób, przedstawić nadrzędną wartość spotkania w życiu każdego człowieka. Podróżując z Herodotem, zgodnie z mapą personalizmu wytyczoną przez Lévinasa, z zapałem Malinowskiego, Kapuściński przeżywa i analizuje bogatą rzeczywistość spotkania, stając się nie tylko „tłumaczem kultur”, ale również tłumaczem człowieka. Książka ta jest zaproszeniem do wejścia w przestrzeń Innego. Zaproszeniem do otwartości i nieobojętności, do postrzegania Innego jako wartości w samym sobie. Do wyruszenia w drogę ku horyzontom spotkań.

Patroni medialni:

Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61

Autor książki

Chlebowski Tomasz Jan

prezbiter diecezji włocławskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1999 r. Magisterium z zakresu Nowego Testamentu obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończył studia specjalistyczne z zakresu teologii ekumenicznej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (uwieńczone doktoratem na podstawie którego później ukazała się książka: Ekumenizm duchowy w nauczaniu papieża Jana Pawła II, Norbertinum) oraz studia specjalistyczne z zakresu komunikacji społecznej i medialnej (instytucjonalnej) na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie 25 maja 2011 r. obronił pracę doktorską z zakresu mediów i dziennikarstwa, zatytułowaną "L incontro come compito essenziale dell essere uomo nelle opere di Ryszard Kapuściński". Na jej podstawie nakładem jednego z bolońskich wydawnictw w 2012 r. ukazała się książka pt. "Orizzonti che si incontrano. Lincontro nelle opere di Ryszard Kapuściński". Obecnie duszpasterzuje w kilku włoskich parafiach w diec. Rieti (Włochy). Wykładowca teologii ekumenicznej w diecezjalnej Szkole Teologicznej im. Jana XXIII w Rieti. Autor wielu artykułów z dziedziny teologii oraz dziennikarstwa. Autor książki "Ekumenizm duchowy w nauczaniu papieża Jana Pawła II" oraz albumu dla dzieci pierwszokomunijnych. Poeta. Laureat wielu konkursów poetyckich. Wydał dwa tomy poezji: "Nieobojętność" i "Czekanie na wiosnę". Wielbiciel podróży, poznawania innych kultur i tradycji.

Spis treści:

Wstęp

1. SPOTKANIE JAKO DROGA DO PEŁNEJ REALIZACJI CZŁOWIECZEŃSTWA

1.1. Spotkanie w aspekcie biblijnym
1.1.1. Stary Testament
1.1.2. Nowy Testament
1.2. Spotkanie w ujęciu filozofii
1.2.1. Spotkanie jako wychodzenie naprzeciw Innego w filozofii Emmanuela Lévinasa
1.2.2. Filozofia personalistyczna Józefa Tischnera

2. SPOTKANIE W UJĘCIU RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

2.1. Trzy postawy człowieka w zetknięciu z rzeczywistością spotkania według Kapuścińskiego
2.1.1. Wrogość
2.1.2. Zamknięcie
2.1.3. Otwartość
2.2. Spotkanie jako niezbędny element dla rozwoju człowieczeństwa
2.2.1. Wymiar społeczny rzeczywistości spotkania
2.2.2. Znaczenie dla człowieka
2.2.3. Rola języka w spotkaniu
2.3. Spotkania Ryszarda Kapuścińskiego
2.3.1. Z Bogiem i z religiami
2.3.2. Z poezją
2.3.3. Z fotografią
2.3.4. Z Afryką
2.3.5. Z czasem i z naturą
2.3.6. Z cierpieniem i z biedą
2.3.7. Ze śmiercią

3. CZŁOWIEK JAKO BYT UKIERUNKOWANY KU SPOTKANIU

3.1. Spotkanie jako podstawowy dar i zaproszenie dla każdego człowieka
3.1.1. Międzyludzkie relacje w spotkaniu
3.1.2. Poznanie Innego
3.1.3. Ciekawość i chęć poznania Innego
3.1.4. Przyjęcie i zrozumienie
3.1.5. Poszukiwanie i pogłębianie wzajemnych relacji osobowych
3.1.6. Tematyka granicy w twórczości Kapuścińskiego
3.1.7. Mass media i ich rola w spotkaniu
3.2. Niektóre cechy osobowe potrzebne dla zaistnienia rzeczywistości spotkania
3.2.1. Osobista otwartość
3.2.2. Empatia
3.2.3. Solidarność międzyludzka
3.2.4. Uśmiech

ZAKOŃCZENIE

BIBLIOGRAFIA

ANEKS