• Grupa ryzyka na rynku pracy. Poradnik dla osób współpracujących z grupą 45+

Grupa ryzyka na rynku pracy. Poradnik dla osób współpracujących z grupą 45+

 • Autor: Daniel Kukla Wioleta Duda Marta Zając
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-652-6
 • Data wydania: 2012
 • Liczba stron/format: 192/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 40.00 zł

  20.00 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 20.00 zł

  50% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Publikacja stanowi kompendium wiedzy dla przyszłych i już funkcjonujących w rolach zawodowych doradców zawodowych (i wszystkich tych, którzy zajmują się wsparciem zawodowo-społecznym) w aspekcie pracy z grupą 45+ w obszarze jej funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. Należy zaznaczyć, iż każda grupa osób bezrobotnych czy też pragnących zmienić miejsce pracy, stanowiących tzw. grupę ryzyka, posiada inne potrzeby oraz oczekiwania wobec pracy zawodowej, różnie jest postrzegana na rynku pracy i musi walczyć z odmiennymi stereotypami.

Książka stanowi nie tylko przewodnik zawierający porady dotyczące przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, metod poszukiwania pracy, ale również metod walki ze stereotypami. Przedstawia też instytucje wspomagające powrót na rynek pracy oraz zakładanie własnej działalności gospodarczej. Ważnym aspektem opracowania jest wskazanie określonych metod i form dotyczących radzenia sobie z utratą pracy, które stanowią element doradztwa zawodowego dla grupy 45+, głównie skoncentrowanego na inspirowaniu do osobistego rozwoju i planowaniu dalszej ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej. Dlatego też w opracowaniu zwrócono uwagę na potrzeby, oczekiwania, przypadki, z jakimi może spotkać się ww. grupa, dokonano analizy oraz wypracowano praktyczne wskazówki dotyczące rozwiązań jej problemów.

Publikacja jest skierowana do doradców zawodowych i im rekomendowana w szczególności – znajdą w niej wskazówki dotyczące sposobu pracy z omawianą grupą. Opracowanie może służyć jako inspiracja do działań dla pracowników instytucji działających w sferze poradnictwa zawodowego czy prywatnych agencji zatrudnienia (pośrednictwa pracy). Stanowi ona również doskonały materiał metodyczno-dydaktyczny dla środowiska akademickiego – zarówno dydaktyków, jak i studentów, którzy przygotowują się lub też są przygotowywani do aktywizacji zawodowej i społecznej grupy 45+. Opracowanie może również służyć samym zainteresowanym z grupy 45+ jako pomoc w ponownym wkroczeniu na rynek pracy.

Spis treści:

Wprowadzenie
 
Rozdział 1. Postrzeganie rynku pracy przez osoby z grupy 45+
 
1.1. Istotne problemy polskiego rynku pracy
1.2. Do jakich zmian należy się przygotować, czyli nowoczesne metody zatrudnienia
1.3. Możliwości przeciwdziałania dyskryminacji osób 45+ na rynku pracy
1.4. Prawo pracy (i nie tylko) – co każda osoba 45+ powinna wiedzieć
 
Rozdział 2. Utrata pracy jako krytyczne wydarzenie życiowe
 
2.1. Przyczyny zwolnienia – jak dotrzeć do prawdziwych powodów?
2.2. Emocje związane z utratą pracy i metody radzenia sobie z nimi
2.3. Doradca jako źródło wsparcia dla osoby poszukującej pracy – rozbudzanie motywacji w jednostce
 
Rozdział 3. Droga do pracy, czyli zwiększanie szans na rynku pracy osób 45+
 
3.1. Jak stać się atrakcyjnym dla potencjalnego pracodawcy?
3.2. Kształcenie ustawiczne dostępne dla osób 45+
3.3. Korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 50. roku życia
3.4. Najczęściej popełniane błędy na etapie poszukiwania ofert pracy
3.5. Dokumenty aplikacyjne – najnowsze metody zareklamowania się pracodawcy
3.6. Naucz się zdobywać pracę, czyli tajemnice rozmowy kwalifikacyjnej
3.7. Negocjowanie warunków zatrudnienia
 
Rozdział 4. Wspieranie poszukujących pracy, czyli postaw na własny biznes
 
4.1. Odkryj w sobie przedsiębiorcę
4.2. Zakładanie firmy krok po kroku
4.3. Sposoby zdobycia kapitału początkowego
 
Słowo od autorów
Niezbędny słownik
Polecana literatura
Bibliografia
Załącznik

prof. zw. dr hab. Ryszard Parzęcki:

Praca jest materiałem korespondującym z działaniami podjętymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 (inicjatywa Komisji Europejskiej). Jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat aktywnego starzenia się, szczególnie jeśli chodzi o problemy związane z zatrudnieniem współfunkcjonujące z głównym zamierzeniem Autorów, którzy przedstawiają możliwości funkcjonowania tak zwanej grupy ryzyka na rynku pracy.

Problematyka pracy jest aktualna i znacząca, bowiem współczesny rynek pracy cechuje nadwyżka siły roboczej ponad zapotrzebowaniem na nią, w związku z czym pracownik poszukujący pracy musi o nią zabiegać i poszukiwać argumentów, które dadzą mu przewagę nad innymi. Znalezienie pracy zajmuje coraz więcej czasu.

Niniejsze opracowanie ma szczególne znaczenie, bowiem jego Autorzy podejmują problematykę wspomagania grupy osób 45+. Czas najwyższy, żeby to pokolenie zostało zauważone, a przestało być marginalizowane. Chodzi o zaprzestanie traktowania tej grupy jako blokujących młodym miejsca pracy. Na rynku pracy wszyscy mają prawo do aktywności.

Merytoryczne walory oraz przydatność tego opracowania upatruję m.in. w możliwości wsparcia grupy ryzyka poprzez wskazanie metod poszukiwania pracy i rozbudzania motywacji powrotu na rynek pracy. W mojej opinii potrzeba wydania tego typu publikacji w zakresie przemian aktywizacji potencjału osób starszych w starzejącej się Polsce wydaje się być ewidentna. Wynika to zarówno z faktów, o których piszą Autorzy, ale uzasadnia ją również przesłanka mobilności człowieka we wszystkich etapach rozwoju zawodowego. Ponadto za potrzebą publikacji tego rodzaju prac przemawia fakt promowania na rynku pracy osób 50+ i aktywizacji zawodowej starszych pokoleń.


dr Ann Paszkowska-Rogacz:

Publikacja poświęcona jest istotnym i interesującym, zarówno z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Została opracowana zmyślą o doradcach zawodowych, pośrednikach pracy, specjalistach ds. rekrutacji i selekcji pracujących z klientami w wieku powyżej 45 lat.

Dużą wartość praktyczną przedstawia metodyka pracy z klientem w kontekście uwarunkowań społecznych i osobowościowych. Głównym powodem niechęci pracodawców wobec zatrudniania osób starszych nie są uprzedzenia i stereotypy, ale obawa, że nowo przyjęty pracownik wkrótce odejdzie na emeryturę i inwestycja w jego rozwój zawodowy nie będzie miała szans na zwrot. Autorzy podjęli problematykę nową i ważną z punktu widzenia służb zatrudnienia.

Daniel Kukla

doktor habilitowany, Zakład Doradztwa Zawodowego, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie.

Książki tego autora

Wioleta Duda

magister, Zakład Doradztwa Zawodowego, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie.

Książki tego autora

Marta Zając

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Prawo pracy. Zarys wykładu. Wydanie...

108.00 zł 120.00 zł Cena netto: 102.86 zł

Najczęściej kupowane