Geografia. Kompendium w zarysie i zadaniach
- Autor: Kazimierz Kuciński
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7251-758-6
- Data wydania: 2007
- Liczba stron/format: 672/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
58.00 zł
9.86 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
83% taniej
Książka stanowi próbę systematyzacji, uzupełnienia i aktualizacji wiedzy, jaką powinien posiadać o świecie, własnym kontynencie i kraju współczesny człowiek. Pokazuje procesy społeczne i ekonomiczne. Stara się wytłumaczyć ich przebieg i wpływ na kształtowanie struktur przestrzennych. Szczególną uwagę autorzy zwracają na występujące w tym zakresie zróżnicowania, pokazują ich przyczyny oraz następstwa. Obraz współczesnego świata jest ukazywany na tle środowiska przyrodniczego. Wyeksponowano ekologiczne uwarunkowania gospodarki i życia społecznego. W opracowaniu punktem wyjścia jest prezentacja zróżnicowania przyrodniczego, politycznego, ekonomicznego i społeczno-kulturowego współczesnego świata, Europy i Polski. Pokazano procesy demograficzne i analizę struktury zasobów ludnościowych. Omówiono zasoby kapitału ludzkiego, społecznego, rzeczowego i finansowego, a następnie przedstawiono stan gospodarki, stosując klasyczne ujęcie trójsektorowe. W podsumowaniu zaprezentowano perspektywy współczesnego świata, procesy globalizacji i powstawania międzynarodowych ugrupowań regionalnych. Jest to podejście traktujące geografię w sposób integralny, a więc nie ogranicza się jedynie do opisu świata, ale koncentruje się przede wszystkim na tłumaczeniu przyczyn i skutków istniejących struktur oraz zachodzących w nich zmian. Książka jest interesującym zaproszeniem do studiów nad społecznym i ekonomicznym obliczem dzisiejszego świata. Cennym elementem są zamieszczone na zakończenie każdego rozdziału, zadań, propozycji tematów do dyskusji, pytań kontrolnych oraz angielski słownik terminów geograficznych.
Książka adresowana jest do uczniów liceów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z geografii, studentów ekonomicznych studiów licencjackich oraz osób pragnących usystematyzować, zaktualizować i uzupełnić swoją wiedzę o współczesnym świecie i jego problemach.
1. Rolnicza przestrzeń produkcyjna
5. Produkcja roślinna
Kazimierz Kuciński profesor zwyczajny w Katedrze Geografii Ekonomicznej w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej. Zajmuje się teorią geografii ekonomicznej, geografią przemysłu i geografią ludności, rozwojem regionalnym i lokalnym, lokalizacją przedsiębiorstw oraz organizacją przestrzenną gospodarki, metodologią oraz metodyką naukowego badania gospodarki i gospodarowania. Opublikował 220 prac z tego zakresu, w tym 12 autorskich książek. Pod jego redakcją naukową ukazało się 20 książek i kilkanaście tomów Materiałów i Prac Instytutu Funkcjonowania Gospodarki Narodowej SGH, którego był dyrektorem w latach 1994-2006.