• Edukacja w zmieniającym się społeczeństwie

Edukacja w zmieniającym się społeczeństwie

 • Autor: Mirosław J. Szymański
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-66491-65-6
 • Data wydania: 2021
 • Liczba stron/format: 234/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 50.00 zł

  45.00 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h
 • Przedsprzedaż od 2021-09-24

Dostępność: Przedsprzedaż

Gwałtowna zmiana społeczna jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech naszych czasów. Jej zakres, zasięg i dynamika nie mają odpowiedników we wcześniejszych okresach historii ludzkości. W efekcie jednocześnie pojawiają się pozytywne przemiany warunków i jakości życia ludzi oraz różnorodne zagrożenia ich egzystencji. Wzrasta poczucie zwiększania się szans życiowych, co stymuluje aspiracje, któremu towarzyszą stałe lub okresowe stany napięcia, niepewności, poczucia zwiększonego ryzyka. Edukacja musi dostosować się do wielorakich wyzwań związanych ze zmianą społeczną, a jednocześnie sama powinna być ważnym promotorem zmiany. Prezentowana książka dostarcza wiedzę na temat wyzwań edukacyjnych w zmieniającym się społeczeństwie oraz konieczności szybkiego przygotowania szkół i innych instytucji oświatowych do realizacji zadań związanych z kształceniem i wychowaniem dla przyszłości.

Prof. dr hab. Jolanta Szempruch:

Książka jest wartościowa i bardzo potrzebna. Choć zawiera ona rozważania naukowe i prezentacje stanowisk wielu uczonych, jest napisana w sposób przystępny i komunikatywny dla szerokiego kręgu odbiorców. Mogą z niej korzystać przedstawiciele różnych nauk społecznych, a zwłaszcza pedagodzy, doktoranci, studenci pedagogiki i kierunków nauczycielskich w uczelniach wyższych, a także podnoszący swoje kwalifikacje nauczyciele. Wartościowa lektura dla osób, które na co dzień niekoniecznie zajmują się edukacją, ale interesuje ich przyszłość młodego pokolenia, a w konsekwencji także – przyszłość społeczeństwa.

dr hab. Inetta Nowosad, prof. UZ:

(…) Książka jest w mojej ocenie apelem do środowiska edukacyjnego o podjęcie działań, środków zaradczych i skutecznych zmian przekształcających nasz system edukacji w wysoce efektywny, czy inaczej światowej klasy, który przestanie »ociągać się« za zmianami społecznymi, a zacznie je współtworzyć. Inaczej problemy, które wybrzmiały w książce, będą tylko narastać, kumulować się i zapętlać. Zakotwiczona w nich edukacja stanie się reliktem przeszłości, a nie oczekiwaną zapowiedzią przyszłości. (…) Monografia jest wartościowym opracowaniem, jakościowo nowym, odsłaniającym meandry edukacyjnej codzienności na różnych jej poziomach: od poziomu szkoły po poziom politycznych decyzji. Wszystkie części zostały opracowane rzetelnie i z wielką starannością. Ich rezultaty można odczytać jako apel do środowisk zarówno decydentów – polityków oświatowych, jak i środowisk edukacyjnych, będących na »pierwszym froncie« zmiany.

Mirosław J. Szymański
prof. dr hab., pedagog i socjolog edukacji, kierownik Katedry Społecznych Podstaw Rozwoju Oświaty w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Zainteresowana naukowe: socjologia edukacji, społeczne uwarunkowania rozwoju oświaty, przemiany edukacyjne w Polsce w okresie transformacji ustrojowej, problemy szkolnictwa na obszarach wiejskich, społeczne podłoże selekcji szkolnej, konstruowanie tożsamości młodzieży i dorosłych, edukacja w procesie zmiany społecznej.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Q edukacji cyfrowej

53.10 zł 59.00 zł Cena netto: 50.57 zł

Szkoła, nauczyciel, uczeń w przestr...

52.20 zł 58.00 zł Cena netto: 49.71 zł

Wybrane obszary diagnozy, profilakt...

58.50 zł 65.00 zł Cena netto: 55.71 zł

Design thinking. Inspiracje dla dyd...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Nauczycielska diagnoza pedagogiczna...

44.10 zł 49.00 zł Cena netto: 42.00 zł

Nauczyciel w obliczu szans i zagroż...

53.10 zł 59.00 zł Cena netto: 50.57 zł

Najczęściej kupowane