Współczesna rachunkowość. Wybrane problemy metodologiczne
- Autor: Bronisław Micherda Katarzyna Świetla
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-105-8
- Data wydania: 2013
- Liczba stron/format: 139
- Oprawa: PDF
Cena detaliczna
-
28.17 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
Ze wstępu:
Rachunkowość jako uniwersalny system informacyjno-kontrolny o wielowiekowej historii, powszechnie uznawanym dorobku teoretycznym i niekwestionowanych walorach praktycznych, znajduje się w ustawicznej ewolucji wskazującej na jej rozwój. Dalszy rozwój rachunkowości zależy jednak w znacznym stopniu od wskazania kierunków, możliwości i uwarunkowań w tym zakresie. Wiele nowych wątków rozwoju rachunkowości wynika z szybkiego rozwoju stosunków rynkowych, a także swoistego kryzysu zaufania do informacji pochodzących między innymi z rachunkowości. Skłania to do refleksji, przemyśleń i dyskusji, które winny ocenić podejmowane działania mające na celu modyfikację rozwiązań i wskazanie kierunków doskonalenia rachunkowości.
Niekwestionowanym celem rachunkowości jest tworzenie wiarygodnego obrazu działalności podmiotów, głównie w postaci sprawozdania finansowego oraz ocen i opinii o tym sprawozdaniu. Poszczególne części opracowania połączono zatem w następujące grupy tematyczne:
. istota, funkcje i struktura rachunkowości,
. zasady i wiarygodność rachunkowości,
. harmonizacja i standaryzacja rachunkowości,
. usługowe prowadzenie rachunkowości,
. certyfikacja w rachunkowości,
. kompetencje zawodowe i etyka w rachunkowości.
Można przyjąć, że dyskusyjne przedstawienie tych wybranych problemów metodologicznych współczesnej rachunkowości pozwoli lepiej poznać specyfikę jej funkcjonowania w warunkach rynkowych.
Rozdział 2. NADRZĘDNE ZASADY I WIARYGODNOŚĆ RACHUNKOWOŚCI
Bibliografia
Bronisław Micherda
prof. dr hab., biegły rewident, prodziekan Wydziału Finansów i kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej w krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Pełnił funkcje wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, członka Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz członka Komisji Egzaminacyjnej Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Zmarł 10 lutego 2016 roku.
Katarzyna Świetla doktor habilitowany, prof. UEK w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierownik studiów podyplomowych "Rachunkowość finansowa -UEK-ACCA", członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, European Accounting Association oraz International Association for Accounting Education and Research. Opiekun merytoryczny Koła Naukowego Rewizji Finansowej "Audyt". Specjalizuje się w problematyce dotyczącej outsourcingu rachunkowości, rachunku kosztów oraz konsolidacji sprawozdań finansowych.
Rozdział 2. NADRZĘDNE ZASADY I WIARYGODNOŚĆ RACHUNKOWOŚCI
Bibliografia