• Dzieje polskiej myśli kryminologicznej. Stan badań w stulecie niepodległości

Dzieje polskiej myśli kryminologicznej. Stan badań w stulecie niepodległości

  • Autor: Pływaczewski Wiesław Narodowska Joanna Duda Maciej Buczyński Szymon Michał redakcja naukowa
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-8270-374-0
  • Data wydania: 2025
  • Liczba stron/format: 329/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

80,00 zł

72,00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 72,00 zł

10% taniej

Darmowa dostawa od 200 zł

Wysyłka w ciągu 24h

Przedsprzedaż od 2025-04-04


Dostępność: Przedsprzedaż

Celem monografii jest przybliżenie historii polskiej myśli kryminologicznej na przestrzeni XIX i XX wieku oraz ukazanie dorobku polskich naukowców zajmujących się kryminologią i prawem karnym. Opracowanie stanowi efekt realizacji przez zespół Olsztyńskiej Szkoły Ekokryminologii grantu „Interdyscyplinarne Forum Doskonałości Naukowej. Konkurencyjność – Mierzalność – Innowacja. Umiędzynarodowienie dziedzictwa polskiej myśli kryminologicznej i zwiększenie rozpoznawalności jej osiągnięć” finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z programu „DIALOG”. Autorami poszczególnych rozdziałów monografii są zarówno doświadczeni przedstawiciele nauki, jak i jej początkujący adepci.

Monografia skierowana jest zarówno do prawników – teoretyków i praktyków, kryminologów, socjologów, a także studentów prawa, kryminologii i socjologii oraz aplikantów sądowych, prokuratorskich, radcowskich i adwokackich. Opracowanie jest obowiązkową lekturą dla wszystkich zainteresowanych historią i dorobkiem polskiej myśli kryminologicznej.

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2019–2023. Projekt „Interdyscyplinarne Forum Doskonałości Naukowej. Konkurencyjność – Mierzalność – Innowacja. Umiędzynarodowienie dziedzictwa polskiej myśli kryminologicznej i zwiększenie rozpoznawalności jej osiągnięć” (nr umowy DIALOG 0071/2019).

Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61

Recenzja

Prof. dr hab. Ewy Moniki Guzik-Makaruk, Uniwersytet w Białymstoku:

Redaktorzy naukowi i autorzy monografii podjęli się trudnego zadania, jakim jest analiza historii polskiej myśli kryminologicznej na przestrzeni XIX–XX w. Zakres tematyczny publikacji jest szeroki, interdyscyplinarny i niezwykle ciekawy, a wręcz pionierski. Monografia stanowi unikalne opracowanie będące pokłosiem analiz w ramach projektu badawczego kierowanego przez znakomitego polskiego kryminologa – profesora Wiesława Pływaczewskiego – i realizowanego przez doświadczonych Uczniów w osobach Współredaktorów monografii. Lektura pracy jest inspirująca, a teksty wytrawnych badaczy budują wachlarz rozważań historycznych i problemów obecnych we współczesnych naukach penalnych.


Dr hab. Wiesław Jasiński, prof. Akademii Policji w Szczytnie:

Monografia w pełni odpowiada wymogom stawianym opracowaniom naukowym zarówno w kwestii zawartości merytorycznej, jak i spełnienia wymogów formalnych. Zamieszczone w niej artykuły – w większości autorstwa wybitnych przedstawicieli nauk kryminologicznych – dotyczą historycznych, jak również współczesnych aspektów podejmowanej problematyki. Autorzy poszczególnych opracowań niezwykle szeroko i z godnym podkreślenia znawstwem odnieśli się do dorobku polskiej myśli kryminologicznej, prezentując m.in. sylwetki i naukowy dorobek wielu znakomitych przedstawicieli prawa karnego i kryminologii. Monografia nawiązuje w swojej treści do niezwykle ważnego wydarzenia jakim była setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości i również z tego powodu zasługuje na podkreślenie i wysoką ocenę.

Autor książki

Pływaczewski Wiesław

Profesor zwyczajny nauk prawnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, specjalność prawo karne i kryminologia. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1980). Pracę doktorską pt. Prawnokarna ochrona dóbr kultury w Polsce obronił w 1989 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Na tym samym Wydziale w 1998 r. obronił pracę habilitacyjną na temat Kradzieże samochodów. Studium kryminologiczne. Tytuł profesora zwyczajnego nadany w 2017 r. W latach 1991-93 dyrektor Instytutu Prawa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W latach 1993-1999 prorektor ds. naukowo-dydaktycznych, a w latach 1999-2003 komendant-rektor tej Uczelni. W latach 1993-2003 redaktor naczelny Przeglądu Policyjnego. W latach 2002-2009 kierownik Zakładu Kryminologii, Wiktymologii i Problematyki Przestępczości Zorganizowanej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2009 r. kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członek International Police Executive Symposium, American Society of Criminology, członek Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. Stanisława Batawii oraz członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Odznaczony Srebrnym (1995) i Złotym (2000) Krzyżem Zasługi, licznymi wyróżnieniami ministerialnymi i nagrodami rektora. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych (opublikowanych w periodykach krajowych i zagranicznych) oraz promotorem licznych prac doktorskich i magisterskich. Opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego Kryminologii Vestigium. Uczestnik staży naukowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i USA. W 2008 r. wyróżniony specjalną nagrodą Prezydenta International Police Executive Symposium (IPES). Współinicjator i sygnatariusz Forum Naukowego Podlasie-Warmia i Mazury. Główne obszary zainteresowań naukowych: współczesne tendencje przestępczości (w tym zorganizowanej) w Polsce i na świecie, przestępczość przeciwko środowisku naturalnemu człowieka, nielegalny rynek dzieł sztuki, tzw. przestępczość CITES. Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Narodowska Joanna

dr, adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej WPIA UWM. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Rachunkowość. W latach 2009-2015 odbyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UWM. Od 2016 zatrudniona w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej WPiA UWM na stanowisku asystenta, następnie na stanowisku adiunkta. Głównym obszarem prowadzonych prac badawczych jest tzw. zielona kryminologia (green criminology). Autorka ponad 50 publikacji naukowych z zakresu kryminologii i prawa karnego. Odbyła staże naukowe na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu (2017), Uniwersytecie Mikołaja Romera w Wilnie (2018), Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (2019). Uczestnik programów mobilności naukowej: Erasmus Staff Mobility Programme (2019) oraz PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (2020).

Duda Maciej

dr, adiunkt w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej WPIA UWM.

Buczyński Szymon Michał

doktorant w Katedrze Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Spis treści:

Dzieje polskiej myśli kryminologicznej
Słowo wstępne od redaktorów

Rozdział 1. Czy Mikołaj Kopernik byłby kryminologiem?  
Wprowadzenie do dyskusji nad zakresem dawnej i współczesnej kryminologii oraz statusem kryminologa
Prof. dr hab. Wiesław Pływaczewski

Rozdział 2. Kryminologia angloamerykańska i criminal justice z polskiej  
perspektywy
Ujęcie retrospektywne
Prof. dr hab. dr h.c. Emil W. Pływaczewski

Rozdział 3. Działania Białostockiej Szkoły Kryminologii na rzecz badania przestępczości rosyjskojęzycznej (2000–2023)
Prof. dr hab. Katarzyna Laskowska

Rozdział 4. Diagnoza społeczna i monografia terenu w polskich badaniach kryminologicznych
Prof. dr hab. Leszek Wieczorek

Rozdział 5. Służba kryminalna Milicji Obywatelskiej w latach 1944–1952
Prof. dr hab. Piotr Majer

Rozdział 6. Kryminogeneza jako obszar zainteresowania polskiej myśli kryminologicznej  
Perspektywa profesora Leona Tyszkiewicza
Dr hab. Monika Kotowska, prof. UWM
Dr hab. Justyna Karaźniewicz, prof. UKW

Rozdział 7. Dorobek polskiej myśli kryminologicznej w prawie wojskowym po odzyskaniu niepodległości
Dr hab. Marta Romańczuk-Grącka, prof. UWM

Rozdział 8. Polska myśl prawnicza w kontekście kryminalizacji przygotowania do rozboju morskiego w Kodeksie karnym z 1932 roku
Dr hab. Kamil Frąckowiak, prof. UWM

Rozdział 9. Wkład Olsztyńskiej Szkoły Ekokryminologii w rozwój polskiej myśli kryminologicznej
Dr Joanna Narodowska, Dr Maciej Duda

Rozdział 10. Wspólna droga kryminologii i psychiatrii sądowej  
Kilka uwag
Dr Katarzyna Pruszkiewicz-Słowińska

Rozdział 11. Jan Sehn – łowca nazistowskich niemieckich zbrodniarzy wojennych z okresu II wojny światowej
Dr Magdalena Ickiewicz-Sawicka

Rozdział 12. Problem uzależnień w Polsce do II wojny światowej  
Wybrane uwagi
Dr Aleksandra Nowak
Podinsp. mgr Wojciech Bilewicz

Rozdział 13. Przestępstwa gospodarcze  
Aspekty kryminologiczne i empiryczne
Insp. dr Monika Porwisz

Rozdział 14. Reforma przepisów regulujących status nieletniego
Mł. insp. dr Kornelia Stępień

Rozdział 15. Dyferencja w ujęciu zakresu przestępczości gospodarczej z perspektywy kryminologii i organów ścigania
Dr Bartłomiej Kowalski

Rozdział 16. Refleksja nad zjawiskiem nielegalnej produkcji alkoholu – co do tej pory wiemy?
Podkom. dr Edyta Mucha

Rozdział 17. Różne czasy, podobne problemy: sto lat kryminologicznej obserwacji zjawiska przestępczości gospodarczej w Polsce
Kom. dr Marcin Czosnek

Rozdział 18. Dwóch Panów B. Myśl kryminologiczna Romana Buczyńskiego  
Przyczynek do biografii naukowej
Mgr Szymon Buczyński

Rozdział 19. Rozwój psychologii kryminalnej w Polsce
Mgr Weronika Kowalska

Rozdział 20. Handel ludźmi  
Rys historyczny i etiologia zjawiska
Mgr Weronika Libuda

Wykaz tabel