• Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości

Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości

 • Autor: Grzegorz W. Kołodko
 • Wydawca: Prószyński
 • ISBN: 978-83-7839-469-3
 • Data wydania: 2013
 • Liczba stron/format: 448
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 36.00 zł

  32.40 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 32.40 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Nowa książka z bestsellerowego cyklu profesora Kołodko!

Profesor Grzegorz W. Kołodko - intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, autor prac opublikowanych w 26 językach. Najczęściej cytowany na świecie polski ekonomista. Uznany autorytet w dziedzinie teorii i praktyki rozwoju społeczno-gospodarczego. Doktor honoris causa i Honorowy Profesor ośmiu zagranicznych uniwersytetów. W latach 1994-97 i 2002-03 był wicepremierem i ministrem finansów, realizując program postępowych reform i strategię szybkiego wzrostu. Odegrał znaczącą rolę w doprowadzeniu Polski do członkostwa w OECD oraz w integracji z Unią Europejską. W interdyscyplinarnych pracach pisze o długofalowych przekształceniach ekonomicznych i politycznych, kulturowych i demograficznych, technologicznych i ekologicznych, o czekającej nas przyszłości. Jego międzynarodowy bestseller Wędrujący świat ukazał się w dziesięciu językach. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Kultury i Sztuki, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Meloman, maratończyk i podróżnik, który spenetrował 160 krajów.

W tym przekonywującym dziele prof. Grzegorz Kołodko łączy wiedzę akademicką z doświadczeniem wyniesionym z wybitnych dokonań w pracy w rządzie w kluczowych okresach polskich reform gospodarczych. Idąc poprzez wiele dziedzin i nigdy nie unikając spornych kwestii, napisał książkę, która wnosi ważny i przydatny wkład do literatury na tematy gospodarki, zmian społecznych i ładu światowego w XXI wieku.

Henry Kissinger , laureat pokojowej Nagrody Nobla

Największy żal mam do ekonomistów nie o to, że się mylą, lecz o to, że wolą trwać w błędzie, niż się do niego przyznać i konformistycznie milczą, gdy ich koledzy przedstawiają nam ideologiczne głupstwa jako naukowe prawdy. Kołodko jest inny. Ta książka jest tego dowodem. Nie tylko bezlitośnie obnaża mielizny naukowego biznesu uprawianego na pograniczu showbizu, lobbingu i nauk ekonomicznych, ale też pokazuje autorskie propozycje wyjścia z narożnika obecnego kryzysu, do którego zapędzili się ekonomiści, politycy, media i wszyscy, którzy uwierzyli w obiegowe ekonomiczne prawdy dwóch poprzednich dekad.

Red. Jacek Żakowski, Polityka :

Grzegorz Kołodko podjął najtrudniejsze wyzwanie: eksplorację przyszłości. Ta książka zgłębia pożądaną i możliwą przyszłość, przy założeniu, że ludzkość zachowa się zgodnie z racjonalnym pragmatyzmem. To nie trywialne wpatrywanie się w kryształową kulę, ale ważny wkład w budowanie lepszego świata.

Profesor Mario D. Nuti, London Business School :

Profesor Kołodko - uznany w świecie polski ekonomista, od którego możemy uczyć się nowych idei, zaskakuje znowu. Po wszechstronnym Wędrującym świecie, w nowej książce sięga w przyszłość. To naukowe ćwiczenie i intelektualna przygoda dotykające najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Ma racje, że najlepszy sposób przezwyciężania obecnych trudności to zaatakowanie długoterminowych problemów.

Na dobry początek
Część pierwsza
Dlaczego ekonomiści tak często nie mają racji
I. Ekonomia uczciwa, czyli czym jest współczesna ekonomia, a czym być powinna
II. Czy gospodarcza przyszłość da się zaprojektować?
III. Przydatność ekonomii w kreowaniu rzeczywistości
IV. Globalizacja – incydent historii?
V. Rynek i państwo w epoce globalizacji

Część druga
Zagrożenia i szanse - czego więcej?
VI. Gospodarka bez wartości jest jak życie bez sensu
VII. Międzynarodowe porozumienia i nieporozumienia
VIII. Społeczne i ekologiczne granice wzrostu
IX. Jeszcze jedna wędrówka ludów
X. Biedni i bogaci
XI. Czy zbawi nas postęp techniczny?
XII. Kto więcej wie, tego na wierzchu, czyli rola mądrości, wiedzy i umiejętności
XIII. Zanim wybuchnie pokój

Część trzecia
Jak uciec do przodu
XIV. Wiek Azji z cywilizacją euroatlantycką w tle?
XV. Nowy Pragmatyzm, czyli ekonomia umiaru
XVI. Czy czeka nas happy end?
Na jeszcze lepszy koniec

Przypisy bibliograficzne

Indeks

Grzegorz W. Kołodko

polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych, autor teoretycznego nurtu ekonomii znanego jako nowy pragmatyzm. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów w latach 1994?1997 i 2002?2003, twórca programów rozwoju społeczno-gospodarczego ? Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej.


Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane