• Był z nami. Psychologowie Janowi Pawłowi II

Był z nami. Psychologowie Janowi Pawłowi II

  • Autor: Oleś Piotr Ledzińska Maria redakcja naukowa
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-7930-982-5
  • Data wydania: 2015
  • Liczba stron/format: 186/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

42,00 zł

37,80 zł

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 37,80 zł

10% taniej

Darmowa dostawa od 200 zł

Wysyłka w ciągu 24h


Dostępność: Duża ilość w magazynie

W 10 rocznicę śmierci Papieża i w roku Jego kanonizacji psychologowie różnych specjalności i ośrodków postanowili uczcić Jana Pawła II,  pisząc teksty na temat tego, jak zrozumieli Jego myśl i jaki tkwi w niej potencjał dla zrozumienia człowieka. Zbiór zawiera artykuły naukowe i popularno-naukowe oraz wypowiedzi – narracje o wpływie Karola Wojtyły na życie autorów i ich bliskich.

Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61

Recenzja

prof. Wanda Półtawska:

(…) Jeśli chodzi o ocenę załączonych artykułów, to najważniejsze jest to, że w ogóle wśród psychologów znalazły się osoby, które przyznają się do Jana Pawła II. Można zacytować profetyczną wypowiedź Pawła VI w encyklice Humanie vitae, w której − prawie 50 lat temu − Papież ten napisał, że istnieje paląca potrzeba „szerzenia klimatu czystości w świecie”, że nastała era „apostolatu świeckich, w której «równi usługują równym»” − teraz jest to jeszcze bardziej aktualne.

prof. Zofia Rosińska:

(…) nie jest to praca przyrodoznawcza, a można z niej nauczyć się wiele. Jest dokumentem. Świadectwem. Czego? Odwagi i wdzięczności. Autorzy książki mają świadomość tego, że oddziaływanie papieża coś w nich zmieniło, są psychologami – nie powinno zatem dziwić, że chcą to ocalić od zapomnienia. „Jesteśmy to Karolowi Wojtyle po prostu winni” – piszą. Mądre i poruszające są ich wypowiedzi. Widzą w Janie Pawle II:
- wzór życia;
- prekursora psychologii pozytywnej, czyli  nurtu badawczego, którego centralnym tematem jest jakość życia oraz warunki, które sprzyjają dobrej jakości życia;
- myśliciela (filozofa, teologa) pytajnego : prawda jawi się człowiekowi najpierw pod postacią pytania: czy życie ma sens? ku czemu zmierza?;
- dbałego o rozwijanie wyobraźni;
- moralistę, który czyni z ludzkiej solidarności kategorię moralną;
- wreszcie źródło epistemologiczne dla psychologii poznawczej,
na szczególnie dla psychologii stosowanej – psychologii zdrowia i życia duchowego. Pracę czyta się łatwo. Porusza. (…) Wdzięczności tak mało na świecie. 

Autor książki

Oleś Piotr

Prof. dr hab. nauk humanistycznych, specjalizuje się w psychologii osobowości. Kierownik Katedry Psychologii Osobowości w Instytucie Psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz Katedry Diagnozy Psychologicznej w Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Przewodniczący Komitetu Psychologii PAN w latach 2011-2015. Członek redakcji Roczników Psychologicznych, Przeglądu Psychologicznego i Studiów Psychologicznych. Laureat programu MISTRZ Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2006). Autor m.in. Wprowadzenia do psychologii osobowości (2003, 2009), Psychologii człowieka dorosłego (2011), Psychologii przełomu połowy życia (2000, 2013), oraz licznych artykułów naukowych opublikowanych w kraju i za granicą. Popularyzuje psychologie m.in. na łamach Charakterów. Specjalista psycholog kliniczny, międzynarodowy konsultant Self-Confrontation.

Ledzińska Maria

Doktor habilitowany, psycholog, profesor w Katedrze Psychologii Różnic Indywidualnych Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe: przetwarzanie informacji w procesach pamięci, uczenia się i nauczania, różnice indywidualne w funkcjonowaniu poznawczym w warunkach informacyjnego przeciążenia; zjawisko stresu informacyjnego, rola różnic indywidualnych w procesach adaptacji do zmian związanych z przemianami ogólnoświatowymi, czyli globalizacją. Członek stowarzyszeń naukowych: European Association for Research on Learning and Instruction, Arbeitskreises Begabungsförschung und Begabungsförderung, International Society for Intelligence Research. Autorka licznych artykułów i monografii naukowych.

Spis treści:

Wstęp

Część I. Myśl Jana Pawła II

Doświadczenie religijne człowieka w perspektywie myśli Jana Pawła II
Beata Zarzycka

Jan Paweł II – inspiracje dla współczesnych wyzwań w psychologii  
Krystyna Ostrowska

Nauczanie Jana Pawła II a psychologia. Dwa dyskursy i próba dialogu  
Zofia Ratajczak

Szkic portretu psychologicznego Jana Pawła II  
Maria Straś-Romanowska

Rozwój moralny: czy teologia ma szanse wpłynąć na psychologię?  
Andrzej Gołąb

Twoja mała narracja jest ważna  
Elżbieta Chmielnicka-Kuter

Emocje w nauczaniu św. Jana Pawła II  
Aneta Przepiórka, Małgorzata Szcześniak

Jak zrozumieć świętość Jana Pawła II?  
Piotr K. Oleś

Część II. Świadectwa – Jan Paweł II w naszych narracjach

Zawsze przodem do ludzi…  
Anna Cierpka

Powracające tematy  
Maria Ledzińska

Święty Jan Paweł II – czyli o wartościach, słowach i świadectwie  
Maria Oleś

Za progiem Słowa – twarz człowieka, twarz Ojca?  
Małgorzata Opoczyńska

O umiłowaniu drogi. Jan Paweł II jako miłośnik małżeństwa i rodziny  
Barbara i Maciej Stolarscy

Napisz opinię

Proszę się zalogować lub zarejestrować aby wystawić ocenę