• Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1

Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1

 • Autor: Paweł Makowiec Marek Mroszczyk
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7930-812-5
 • Data wydania: 2016
 • Liczba stron/format: 252/B5
 • Oprawa: miękka/kolor

Cena detaliczna

 • 72.00 zł

  64.80 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 64.80 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Podręcznik zawiera zestawienie podstawowych elementów taktyki działania rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych CnH, które w wielu aspektach stanowią przykład odmiennej od zachodnioeuropejskiej szkoły taktycznej.

W publikacji wykorzystano dostępną literaturę rosyjskojęzyczną, wśród której za pozycje podstawowe należy uznać regulaminy działań rozpoznawczych pododdziałów specjalnego  przeznaczenia, a także wiele opracowań specjalistycznych, w tym wielotomową monografię pod redakcją S.V. Kozlova oraz znakomite opracowanie G. Kozachkova.

Przyjęta struktura pracy odzwierciedla zasadę obecną w szkoleniu Specnazu, w której skuteczność działania grupy jest wypadkową poziomu wyszkolenia indywidualnego, działania zespołowego i skutecznego dowodzenia. W poszczególnych rozdziałach tej części pracy omówiono kolejno: zadania taktyczne realizowane przez grupy CnH, ich organizację, przykładowe uzbrojenie i wyposażenie indywidualne i zespołowe, podstawy wyszkolenia indywidualnego oraz realizację różnorodnych zadań taktycznych na szczeblu grupy rozpoznawczej.

Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką działań Specnazu, grup rekonstrukcyjnych i grup ASG. Może również stanowić potencjalny pomocniczy podręcznik taktyczny dla żołnierzy WP (również pododdziałów OPFOR).

Patroni medialni:


Spis treści:

Wstęp

Rozdział I. Zadania i organizacja grup rozpoznawczych Specnazu (CnH)

I.1. Ogólna charakterystyka zadań Specnazu w latach 1953–2010

I.2. Działania patrolowe

I.3. Skład i uzbrojenie pododdziału rozpoznawczego CnH

Rozdział II. Wyszkolenie indywidualne

II.1. Techniki indywidualnego poruszania się po polu walki

II.2. Pokonywanie przeszkód terenowych (poruszanie się w trudnym terenie)

II.3. Przemieszczanie się w warunkach szczególnych

Uwagi ogólne

II.4. Maskowanie

Uwagi ogólne

II.5. Sposoby przenoszenia broni w warunkach bojowych

Rozdział III. Taktyka działania grup rozpoznawczych CnH

III.1. Szyki i ugrupowania grupy rozpoznawczej CnH

III.2. Podstawowe procedury taktyczne grupy rozpoznawczej

III.2a. Przemieszczanie się (skoki) w sekcji dwuosobowej i trzyosobowej
III.2b. Działanie w przypadku nawiązania kontaktu bojowego z przeciwnikiem
III.2c. Wycofanie w kontakcie
III.2d. Działanie w zasadzce przeciwnika
III.2e. Ewakuacja rannego z pola walki

III.3. Przemieszczanie się grupy w rejon wykonania zadania

III.3a. Przerzut powietrzny
III.3b. Przerzut naziemny

III.4. Odpoczynek grupy

III.5. Baza grupy rozpoznawczej

Uwagi ogólne
III.5a. Typy baz i ich przeznaczenie
III.5b. Wybór rejonu bazowego
III.5c. Ubezpieczenie bazy

III.6. Wycofanie z rejonu wykonania zadania

III.7. Zasadzka

III.7a. Warianty zasadzek
III.7b. Planowanie i organizacja zasadzki
III.7c. Zajęcie pozycji w zasadzce
III.7d. Wykonanie zasadzki
III.7e. Wycofanie z rejonu zasadzki
III.7f. Zasadzka nocna

III.8. Napad

Uwagi ogólne
III.8a. Planowanie i organizacja napadu
III.8b. Realizacja zadania
III.8c. Wycofanie z obiektu
III.8d. Najście na lokal konspiracyjny (ukrycie)

III.9. Obserwacja

Uwagi ogólne
III.9a. Organizacja obserwacji
III.9b. Prowadzenie obserwacji

III.10. Rozpoznanie terenu (obszaru)

Uwagi ogólne
III.10a. Przeszukiwanie terenu
III.10b. Przeszukiwanie potencjalnego rejonu bazowego przeciwnika

III.11. Pozyskanie jeńca

Uwagi ogólne
III.11a. Planowanie wykonania zadania i organizacja grupy
III.11b. Wykonanie zadania

III.12. Patrol powietrzny

Uwagi ogólne
III.12a. Organizacja patrolu
III.12b. Realizacja zadania

III.13. Eskorta kolumn transportowych i działania przeciw zasadzce

Uwagi ogólne
III.13a. Organizacja działania
III.13b. Działanie w zasadzce
III.14. Ujęcie i przesłuchiwanie jeńców
III.14a. Ujęcie jeńca
III.14b. Przesłuchiwanie jeńca

Aneks

Sygnały dowodzenia w działaniu grupy rozpoznawczej
Bibliografia
Regulaminy i podręczniki działań taktycznych
Opracowania
Czasopisma
Wykaz rysunków
Wykaz fotografii

» Tobie Ojczyzno »
» special-ops.pl »
» obronanarodowa.pl »
» zwiazek-strzelecki.pl »


ppłk Wróbel – dowódca Zespołu Bojowego JWK:

We współczesnym konflikcie zbrojnym istotną rolę odgrywa rzetelna i terminowa informacja. Znajomość Tactics, Techniques and Procedures (TTP) potencjalnych sprzymierzeńców lub przeciwników pozwala na dobre przygotowanie się do współdziałania albo trafne definiowanie zagrożeń. Specnaz i rosyjskich komandosów zalicza się do najbardziej zdeterminowanych i doświadczonych bojowo żołnierzy sił specjalnych na świecie. Ich metody walki są w systemie ciągłym weryfikowane w konfliktach zbrojnych w wielu zakątkach świata. Autorzy w swej publikacji potrafili umiejętnie i szczegółowo przybliżyć schematy działania sprawnie funkcjonującej machiny sił specjalnych Federacji Rosyjskiej. Ta książka jest znaczącą cegiełką w budowaniu świadomości członków i sympatyków organizacji proobronnych, żołnierzy oraz zwykłych obywateli, którym wiedza o Specnazie może być w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach przydatna...


mjr rez. Krzysztof WÓJCIK – były oficer GROM:

Ta książka to koniec z mitologią Specnazu. Pozwala lepiej poznać „zielone ludziki”. To bardzo szczegółowa instrukcja poruszania się i prowadzenia działań specjalnych, wypracowana latami współczesnych typowo partyzanckich walk. Jeśli w naszej taktyce czegoś brak lub nie jest to sprecyzowane, śmiało można sięgać do opisanych, sfotografowanych i przedstawionych na rysunkach wzorców. W ośrodkach szkoleniowych najlepszych jednostek specjalnych istnieją etatowe pododdziały przeciwnika (pozoracji, tzw. OPFOR), wyposażone i działające w czasie ćwiczeń zgodnie z taktyką zaprezentowaną w tej książce. Dzięki temu opracowaniu nic nie stoi na przeszkodzie zastosować to rozwiązanie w naszych „grach wojennych”. Nie wykluczam możliwości wspólnych ćwiczeń lub misji z jednostkami rosyjskimi. Może nawet będą naszymi przyjaciółmi, których należy trzymać…blisko – wrogów jeszcze bliżej.


płk rez. Andrzej KRUCZYŃSKI – były oficer GROM, www.csat.pl:

Jak ktoś uważa, że wie dużo o działaniu pododdziałów rozpoznawczych, to niech z uwagą przeczyta tę książkę. Niezwykle interesująca lektura zarówno dla osób noszących mundur, organizacji proobronnych, jak i osób cywilnych, którym bliska jest tematyka wojskowości. Możemy tutaj dostrzec tzw. inne rozwiązania – wytyczne dla rosyjskiego Specnazu dotyczące prowadzenia działań rozpoznawczych, które wielu czytelnikom mogą wydać się szokujące. Jest to swoistego rodzaju poradnik, który był „pisany krwią” w różnych zakątkach świata. Z niektórymi proponowanymi w książce rozwiązaniami można byłoby długo polemizować, czy to o ich skuteczności czy o realizmie wykonania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę współczesne środki pola walki. Jednakże, chcąc być uczciwym, należy wyraźnie powiedzieć, że gro z nich zasługuje na baczną obserwację. Dotyczy to szczególnie „wyświechtanego” stwierdzenia działania zespołowego. W taktykach rozpoznawczych wszyscy deklarują, iż działają zespołowo, ale zbudować prawdziwy zespół z charyzmatycznym dowódcą – który jest integralnym elementem tego zespołu – uwierzcie, nie jest łatwo. To długie miesiące, jak nie lata ciężkiej pracy. Z uwagi na czasy w jakich żyjemy gorąco polecam tę książkę.


Andrzej.K.KIsiel – były operator GROM:

„Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych…” to unikalna pozycja. Polecam wszystkim czytelnikom, których zainteresowania i pasja to pogłębianie wiedzy z zakresu działań grup rozpoznawczych i specjalnych.

Paweł Makowiec

doktor nauk humanistycznych, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (kierunek historia). Autor dysertacji doktorskiej "Polska szkoła walki w mieście 1941-1944. Doktryna bitwy miejskiej w planach powstańczych, szkoleniu i działaniach okręgu Warszawa Armii Krajowej". Posiada w dorobku szereg publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących tematyki walki w terenie zurbanizowanym i działań specjalnych Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W ruchu strzeleckim od 1999 r., w latach 2002-2010 członek Dowództwa Północnego Okręgu Strzeleckiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej (Sztab OS). Współautor "Programu szkolenia wojskowego" (PSW, 2003 r.), autor programów szkoleniowych z zakresu działań piechoty (kurs piechoty, kurs walki w mieście). Wiceprezes Ruchu na Rzecz Obrony Terytorialnej ObronaNarodowa.pl, instruktor projektu szkoleniowego "Grupa szybkiego reagowania" (GSR). Instruktor szkolenia taktycznego w Oddziale Radom Związku Strzeleckiego.

Książki tego autora

Marek Mroszczyk

magister pedagogiki, absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach (specjalizacja - przysposobienie obronne/obrona cywilna). Instruktor strzelectwa sportowego oraz sportu i rekreacji (specjalizacje: survival, wspinaczka skałkowa, jiu-jitsu). Trenuje sztuki walki od 1984 r., posiada czarny pas w karate i kempo. W ruchu strzeleckim od 1994 r., w latach 2002?2010 członek Dowództwa Północnego Okręgu Strzeleckiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej (Wydział Szkolenia OS). Współautor "Programu szkolenia wojskowego" (PSW, 2003 r.), instruktor szkolenia taktycznego i ogniowego Ośrodka Szkolenia Specjalnego w Siedlcach. Wiceprezes i założyciel Ruchu na Rzecz Obrony Terytorialnej obronanarodowa.pl, instruktor projektu szkoleniowego "Grupa szybkiego reagowania" (GSR). Obecnie pełni służbę w Wydziale Szkolenia Strzeleckiego Zakładu Interwencji Policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie (instruktor strzelań policyjnych).

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Taktyka walki w terenie zurbanizowa...

53.10 zł 59.00 zł Cena netto: 50.57 zł

Działania patrolowe lekkiej piechot...

76.50 zł 85.00 zł Cena netto: 72.86 zł

Podstawy ratownictwa taktycznego

49.50 zł 55.00 zł Cena netto: 47.14 zł

Podstawy szkolenia taktycznego lekk...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Szkolenie taktyczne rosyjskich podo...

36.00 zł 40.00 zł Cena netto: 34.29 zł

Walka piechoty

52.20 zł 58.00 zł Cena netto: 49.71 zł

Vademecum działań taktycznych lekki...

53.10 zł 59.00 zł Cena netto: 50.57 zł

Pakiet: Taktyka rosyjskich pododdzi...

95.00 zł Cena netto: 90.48 zł

Najczęściej kupowane