• Perspektywy zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego kreowanych przez Federację Rosyjską

Perspektywy zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego kreowanych przez Federację Rosyjską

 • Autor: Mirosław Banasik Agnieszka Rogozińska redakcja naukowa
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8085-929-6
 • Data wydania: 2019
 • Liczba stron/format: 334/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 65.00 zł

  58.50 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 58.50 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Książka prezentuje perspektywy zagrożeń dla środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego, które kreuje Federacja Rosyjska. Monografia zawiera omówienie teoretycznych aspektów zagrożeń wynikających głównie z dokumentów normatywnych i praktyki operacyjnej. Przedstawiona została ocena sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej po dokonaniu ich modernizacji pod kątem potencjału i siły oddziaływania. Autorzy dokonali oceny zagrożeń pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz roli NATO i Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu zagrożeniom i kształtowaniu bezpieczeństwa. Wyjaśnione zostało również w czym wyraża się istota wojny hybrydowej, jakie ma znaczenie dla osiągania celów politycznych Federacji Rosyjskiej i jakie są jej konsekwencje dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Spis treści:

Wstęp

Część I. Teoretyczne podstawy bezpieczeństwa państwa

Rozdział 1. Pojęcie i istota zagrożeń państwa (zagrożeń bezpieczeństwa państwa) – ujęcie legalne i formalne (Waldemar Kitler)
Rozdział 2. Refleksje nad rozumieniem bezpieczeństwa (Marian Lutostański)
Rozdział 3. Amerykańskie i europejskie ujęcia bezpieczeństwa (Tomasz Pawłuszko)
Rozdział 4. Nauki o bezpieczeństwie w perspektywie historycznych i współczesnych zagrożeń ze strony Rosji (Leszek Fryderyk Korzeniowski)

Część II. Zagrożenia w dokumentach normatywnych


Rozdział 5. Rosyjska doktryna wojenna w praktyce operacyjnej (Marek Wrzosek)
Rozdział 6. Znaczenie odstraszania dla polityki i strategii Federacji Rosyjskiej (Mirosław Banasik)
Rozdział 7. Zagrożenia Federacji Rosyjskiej i ich wpływ na projekcje bezpieczeństwa (Wojciech Sójka)
Rozdział 8. Znaczenie wojny, agresji i napaści zbrojnej. Dylematy pojęciowe (Malwina Kołodziejczak)
Rozdział 9. Implikacje koncepcji wojen buntowniczych Jewgienija Messnera dla doktryny bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w XXI wieku (Jacek Kiera)

Część III. Transformacja Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej


Rozdział 10. Zagrożenia militarne Federacji Rosyjskiej dla bezpieczeństwa międzynarodowego (Mirosław Banasik)
Rozdział 11. Militarne wzmacnianie Zachodniego i Południowego  Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w drugiej dekadzie XXI wieku (Jerzy Kajetanowicz)
Rozdział 12. Wywiad – szczególny rodzaj Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (Kazimierz Kraj)
Rozdział 13. Próba oceny potęgometrycznej grupy BRICS (Jacek Bil)
Rozdział 14. Proces modernizacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej  (Adrian Chrzuszcz)
Rozdział 15. Potencjał i siła Federacji Rosyjskiej a zagrożenia dla bezpieczeństwa państw (Irmina Denysiukl)

Część IV. Konsekwencje zagrożeń Federacji Rosyjskiej dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Rozdział 16. Rosyjska wojna hybrydowa (Natalia Byszof)
Rozdział 17. Hybrydowość konfliktów zbrojnych (Małgorzata Piguła)
Rozdział 18. Czynnik energetyczny w wojnie hybrydowej na Ukrainie – wyzwania dla Polski (Tomasz Nowak)
Rozdział 19. Zagrożenia Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Bałtyckiego i rola NATO w kształtowaniu bezpieczeństwa (Miłosz Gac)

Zakończenie
Redaktorzy naukowi

dr hab. Lech Chojnowski, prof. Akademii Pomorskiej:

Na uznanie zasługuje temat opracowania naukowego, które podejmuje ważną i aktualną problematykę dotyczącą bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim, związanego z odrodzeniem imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Jej ewidentnym wyrazem jest chociażby zaangażowanie i interwencja Rosji w Gruzji, na Ukrainie i w Syrii. Przedstawiona do oceny monografia w moim przekonaniu stanowi interesujące studium z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego i jest potrzebna ze względów teoretycznych i praktycznych. Odznacza się licznymi walorami uzasadniającymi wniosek o jej opublikowanie. Jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta z zainteresowaniem, nie tylko w kręgach akademickich, lecz także przez szersze grono odbiorców, zainteresowanych współczesnymi problemami bezpieczeństwa.


dr hab. Bogdan Panek, prof. Społecznej Akademii Nauk:

Autorzy dokonali próby przedstawienia uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego wynikających z wyłaniania się szerokiego spektrum nowych form i odsłon zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. W szczególności przedstawiono podstawowe cechy bezpieczeństwa, zagrożenia  dla  bezpieczeństwa  transatlantyckiego wynikające z dokumentów normatywnych Federacji Rosyjskiej, przebieg procesu transformacji jej Sił Zbrojnych postrzeganych, jako jeden z głównych instrumentów realizacji polityki Kremla. Podkreślono i uwypuklono też bardzo ważny problem, dotyczący współczesnych wojen hybrydowych w kontekście ich konsekwencji dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Autorzy, według mojej oceny,  wychodząc naprzeciw potrzebom poznawczym i dydaktycznym, opracowali potencjalną książkę w komunikatywnej formie, której podstawowym celem powinno być m.in. ułatwienie zrozumienia i przyswajania przez przyszłych Czytelników najbardziej istotnych zagadnień wybranych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego.

Mirosław Banasik
doktor habilitowany w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, absolwent studiów doktoranckich Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i podyplomowych studiów polityki obronnej Akademii Obrony NATO w Rzymie. Zajmował wiele stanowisk dowódczych i sztabowych. Był m.in. zastępcą Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił NATO w Europie, szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON i Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Akademii Piotrkowskiej. W dorobku naukowym ma obecnie kilkanaście monografii autorskich i ponad sto dwadzieścia opublikowanych w Polsce i za granicą opracowań naukowych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień związanych z rywalizacją strategiczną, bezpieczeństwem w wymiarze narodowym i międzynarodowym, planowaniem strategicznym, prowadzeniem konfliktów w szarej strefie, zarządzaniem kryzysowym i pozyskiwaniem nowych zdolności operacyjnych.

Książki tego autora


Agnieszka Rogozińska
doktor nauk społecznych, stażystka Biblioteki Polskiej w Paryżu, Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Uniwersytetu LUMSA w Rzymie, Uniwersytetu w Kordobie, Uniwersytetu w Tiranie, Uniwersytetu w Nikozji. Autorka kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych z dyscypliny nauki o bezpieczeństwie, kierownik projektów badawczych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Prelegent kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Organizator międzynarodowej konferencji naukowej Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskie. Sekretarz naukowy redakcji czasopism Polityka i Bezpieczeństwo oraz Niepodległość. Czasopismo Poświęcone Najnowszej Historii Polski, recenzent Rocznika Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej oraz On-line Journal Modeling the New Europe. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół kategorii zagrożeń oraz bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Książki tego autora


redakcja naukowa

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Polityka Federacji Rosyjskiej w reg...

20.00 zł 40.00 zł Cena netto: 19.05 zł

Siły powietrzne Federacji Rosyjskie...

12.00 zł 48.00 zł Cena netto: 11.43 zł

Bezpieczeństwo międzynarodowe w asp...

61.20 zł 68.00 zł Cena netto: 58.29 zł

Polityka Federacji Rosyjskiej i jej...

62.10 zł 69.00 zł Cena netto: 59.14 zł

Zagrożenia Federacji Rosyjskiej i e...

58.50 zł 65.00 zł Cena netto: 55.71 zł

Zagrożenia Federacji Rosyjskiej i b...

45.00 zł 50.00 zł Cena netto: 42.86 zł

Wielowymiarowy charakter bezpieczeń...

53.10 zł 59.00 zł Cena netto: 50.57 zł

Rywalizacja Federacji Rosyjskiej na...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Polska i bezpieczeństwo międzynarod...

40.50 zł 45.00 zł Cena netto: 38.57 zł

Rywalizacja, presja i agresja Feder...

62.10 zł 69.00 zł Cena netto: 59.14 zł

Dominacja strategiczna w środowisku...

49.50 zł 55.00 zł Cena netto: 47.14 zł

Najczęściej kupowane