• Bezpieczeństwo strategia system. Teoria i praktyka w zarysie

Bezpieczeństwo strategia system. Teoria i praktyka w zarysie

 • Autor: Andrzej Wawrzusiszyn
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7930-649-7
 • Data wydania: 2015
 • Liczba stron/format: 194/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 45.00 zł

  40.50 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40.50 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Publikacja ma na celu określenie relacji wynikających z oddziaływania bezpieczeństwa na proces dostosowywania strategii bezpieczeństwa do aktualnego środowiska bezpieczeństwa oraz na kształtowanie skutecznego systemu bezpieczeństwa narodowego zapewniającego bezpieczeństwo państwu, społeczeństwu i jednostce.

Autor przedstawił wiedzę o współczesnym bezpieczeństwie, jego relacjach z globalizacją, zagrożeniach oraz miejscu bezpieczeństwa w systemie polskiej nauki. Zaprezentował proces rozwoju strategii w ujęciu historycznym i współczesnym, kształtowania się strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej oraz przegląd polskich strategii bezpieczeństwa XX i XXI wieku. Opisał i zarekomendował rozwiązania dla systemu bezpieczeństwa narodowego.

Partner wydania:

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1. Współczesna wiedza o bezpieczeństwie

1.1. Ewolucyjny charakter bezpieczeństwa
1.2. Globalizacja a bezpieczeństwo
1.3. Zagrożenia współczesnego bezpieczeństwa
1.4. Nauki o bezpieczeństwie i nauki o obronności

Rozdział 2. Strategia bezpieczeństwa

2.1. Teoria strategii starożytności i średniowiecza
2.2. Koncepcje strategii teoretyków XVIII–XX wieku
2.3. Strategie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej
2.4. Polskie koncepcje i strategie bezpieczeństwa
2.5. Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego i Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego – wnioski i rekomendacje

Rozdział 3. System bezpieczeństwa narodowego

3.1. Istota systemu bezpieczeństwa narodowego
3.2. Struktura systemu bezpieczeństwa narodowego
3.3. Kierowanie bezpieczeństwem narodowym
3.4. Kompetencje organów władzy i administracji publicznej w procesie kierowania bezpieczeństwem narodowym

Zakończenie

Bibliografia

Załączniki

Wykaz tabel i rysunków

płk. prof. dr hab. Marek Wrzosek (AON):

Autor w nowatorski sposób przedstawił aktualny zasób wiedzy z zakresu problematyki bezpieczeństwa. Praca z uwagi na sposób rozpatrywanych zagadnień ma istotny walor poznawczy i wnosi nowe, systematyzujące elementy teorii nauk o bezpieczeństwie. Autorowi udało się przedstawić niełatwe zagadnienia w sposób przystępny i obrazowy, w zwartej i logicznej formule poszerzonej o własne opinie i komentarze. Mając na uwadze aktualność przekazu, przejrzystość redakcyjną, zrozumiały język oraz strukturę treści pozostaję w przekonaniu, że jest to ważna publikacja w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie.

prof. dr hab. Piotr Majer (UWM w Olsztynie):

Praca związana z nową dyscypliną naukową – nauką o bezpieczeństwie. Jej wyróżnienie w systematyzacji polskiej nauki spowodowało konieczność wypracowania zarówno podstaw metodologicznych, jak i doprecyzowania zainteresowań merytorycznych. Opracowanie odnosi się do tych dwóch podstawowych obszarów nauki o bezpieczeństwie, co jest niewątpliwie jego zaletą. Z punktu widzenia formy jest ono syntezą, mającą wiele cech tzw. pracy przeglądowej, opartej na bardzo szerokiej literaturze przedmiotu, uzupełnionej niezbędnymi źródłami prawa. Charakteryzuje się zwięzłością, a także przystępnym objaśnieniem trudnych niekiedy kwestii. Pracę uznaję za interesującą i wartościową.

Andrzej Wawrzusiszyn
dr, adiunkt Katedry Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i studiów podyplomowych. Wieloletni oficer Wojska Polskiego i Straży Granicznej piastujący stanowiska dydaktyczne i kierownicze. W ramach działalności naukowej specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa narodowego, zarządzania bezpieczeństwem, edukacji dla bezpieczeństwa oraz zagadnień współczesnej wiedzy i szkolnictwa wyższego. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych i Towarzystwa Wiedzy Obronnej.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane