Bezpieczeństwo strategia system. Teoria i praktyka w zarysie
- Autor: Wawrzusiszyn Andrzej
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-649-7
- Data wydania: 2015
- Liczba stron/format: 194/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
40,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40,50 zł
10% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
Publikacja ma na celu określenie relacji wynikających z oddziaływania bezpieczeństwa na proces dostosowywania strategii bezpieczeństwa do aktualnego środowiska bezpieczeństwa oraz na kształtowanie skutecznego systemu bezpieczeństwa narodowego zapewniającego bezpieczeństwo państwu, społeczeństwu i jednostce.
Autor przedstawił wiedzę o współczesnym bezpieczeństwie, jego relacjach z globalizacją, zagrożeniach oraz miejscu bezpieczeństwa w systemie polskiej nauki. Zaprezentował proces rozwoju strategii w ujęciu historycznym i współczesnym, kształtowania się strategii bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej oraz przegląd polskich strategii bezpieczeństwa XX i XXI wieku. Opisał i zarekomendował rozwiązania dla systemu bezpieczeństwa narodowego.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
płk. prof. dr hab. Marek Wrzosek (AON):
Autor w nowatorski sposób przedstawił aktualny zasób wiedzy z zakresu problematyki bezpieczeństwa. Praca z uwagi na sposób rozpatrywanych zagadnień ma istotny walor poznawczy i wnosi nowe, systematyzujące elementy teorii nauk o bezpieczeństwie. Autorowi udało się przedstawić niełatwe zagadnienia w sposób przystępny i obrazowy, w zwartej i logicznej formule poszerzonej o własne opinie i komentarze. Mając na uwadze aktualność przekazu, przejrzystość redakcyjną, zrozumiały język oraz strukturę treści pozostaję w przekonaniu, że jest to ważna publikacja w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie.
prof. dr hab. Piotr Majer (UWM w Olsztynie):
Praca związana z nową dyscypliną naukową – nauką o bezpieczeństwie. Jej wyróżnienie w systematyzacji polskiej nauki spowodowało konieczność wypracowania zarówno podstaw metodologicznych, jak i doprecyzowania zainteresowań merytorycznych. Opracowanie odnosi się do tych dwóch podstawowych obszarów nauki o bezpieczeństwie, co jest niewątpliwie jego zaletą. Z punktu widzenia formy jest ono syntezą, mającą wiele cech tzw. pracy przeglądowej, opartej na bardzo szerokiej literaturze przedmiotu, uzupełnionej niezbędnymi źródłami prawa. Charakteryzuje się zwięzłością, a także przystępnym objaśnieniem trudnych niekiedy kwestii. Pracę uznaję za interesującą i wartościową.
Autor książki
Wawrzusiszyn AndrzejSpis treści:
Wstęp
Rozdział 1. Współczesna wiedza o bezpieczeństwie
1.1. Ewolucyjny charakter bezpieczeństwa
1.2. Globalizacja a bezpieczeństwo
1.3. Zagrożenia współczesnego bezpieczeństwa
1.4. Nauki o bezpieczeństwie i nauki o obronności
Rozdział 2. Strategia bezpieczeństwa
2.1. Teoria strategii starożytności i średniowiecza
2.2. Koncepcje strategii teoretyków XVIII–XX wieku
2.3. Strategie bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej
2.4. Polskie koncepcje i strategie bezpieczeństwa
2.5. Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego i Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego – wnioski i rekomendacje
Rozdział 3. System bezpieczeństwa narodowego
3.1. Istota systemu bezpieczeństwa narodowego
3.2. Struktura systemu bezpieczeństwa narodowego
3.3. Kierowanie bezpieczeństwem narodowym
3.4. Kompetencje organów władzy i administracji publicznej w procesie kierowania bezpieczeństwem narodowym
Zakończenie
Bibliografia
Załączniki
Wykaz tabel i rysunków