• Agresywność nieletnich. Fenomen, etiologia, profilaktyka

Agresywność nieletnich. Fenomen, etiologia, profilaktyka

 • Autor: Paulina Perska-Gradowska Dorota Rondalska Agnieszka Nymś-Górna redakcja naukowa
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8270-147-0
 • Data wydania: 2022
 • Liczba stron/format: 202/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 57.00 zł

  51.30 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 51.30 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
Publikacja podejmuje jakże aktualny, a jednocześnie ważny i złożony problem agresywnych zachowań nieletnich. Autorami zamieszczonych w niej analiz są zarówno pracownicy nauki, jak i praktycy. Taka swoista eklektyczność opracowania pozwala z jednej strony na prezentację aktualnych problemów badań nad tym zagadnieniem, różnych jego aspektów fenomenologicznych i etiologicznych, z drugiej zaś ciekawych doświadczeń praktycznych z pracy wychowawczej z nieletnimi i wypływających z nich ogólniejszych wniosków. W większości dotyczą one sposobów przeciwdziałania zachowaniom agresywnym osób z tej grupy wiekowej, analizowanym w szerokim kontekście współczesnej rzeczywistości społecznej, a także instytucjonalnej.

Spis treści:

Wstęp
Piotr Stępniak

Nieletni sprawcy czynów agresywnych. Analiza danych statystycznych oraz wyników badania akt spraw sądowych
Justyna Włodarczyk-Madejska, Maria Kopeć

Agresja i przemoc wśród nieletnich a zaburzenia psychiczne
Wojciech Kosmowski

Przeciwdziałanie zjawiskom agresji i przemocy w systemie postępowania z nieletnimi w świetle formalnoprawnych uwarunkowań
Katarzyna Jadach

Przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym nieletnich w zakładzie poprawczym. Refleksje z obserwacji uczestniczącej
Dorota Rondalska

Programy oparte na społeczności lokalnej w profilaktyce agresji i przemocy wśród nieletnich
Magdalena Sadowska

Rozwój umiejętności rozwiązywania konfliktów jako zasób profilaktyki zachowań agresywnych i przemocowych wśród osób nieletnich
Agnieszka Nymś-Górna

MAK – nowe oblicze alternatywnej metody komunikacji
Marek Pięta

Profilaktyka wykluczenia rówieśniczego w pracy z młodzieżą
Sylwia Jaskulska

Czynniki ryzyka przemocy i analiza instytucjonalna w placówkach dla nieletnich
Paulina Perska-Gradowska

Interwencja fizyczna jako alternatywna forma komunikacji z agresywnym nieletnim
Michał Talaga

Działania profilaktyczne  Wielkopolskiej Policji – wpływ substancji odurzających na zachowania agresywne wśród osób nieletnich i przemoc elektroniczna
Andrzej Karpiński

O autorach

Dr hab. Adam Kwieciński, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego:

Praca dotyczy jednego z fundamentalnych problemów polskiej pedagogiki resocjalizacyjnej ostatnich dekad. Każdy, komu los młodych osób leży na sercu, czy to jako wyraz troski człowieczej, czy też z racji swoich zainteresowań zawodowych, przyzna, iż trudno o dobór bardziej aktualnego, a zarazem potrzebnego przedmiotu eksploracji naukowej, niż ten przyjęty w przedłożonej monografii. Docenić należy także fakt, iż przygotowane teksty dotyczą konkretnych i aktualnych problemów, co powoduje, że nie są jedynie statycznym elementem teoretycznego dyskursu.

Dr hab. Arkadiusz Urbanek, Uniwersytet Wrocławski:

Zawarte w publikacji artykuły w znakomitej większości w sposób bardzo interesujący i innowacyjny prezentują treści. Umiejętnie rozkładane są akcenty – na przegląd dorobku wiedzy oraz przegląd teorii i stanowisk badawczych wobec agresywności nieletnich. Jednak moim zdaniem kluczową wartością jest otwartość na prezentację dobrych praktyk, gotowość do dzielenia się osobistymi doświadczeniami. W efekcie otrzymujemy ważne dla pedagogiki opracowanie naukowe wraz z rekomendacjami dla praktyki pedagogicznej. Doceniam – jako potencjalny czytelnik – znawstwo i doświadczenie Autorów, co przemawia za tym, iż konstrukcja monografii jest przemyślana, a jej treść użyteczna i wiarygodna.

Paulina Perska-Gradowska
doktor nauk społecznych. Adiunkt w Zakładzie Penitencjarystyki na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół postępowania z nieletnimi oraz pracy wychowawczej realizowanej w jednostkach dla nieletnich w perspektywie porównawczej.

Książki tego autora

Dorota Rondalska
pedagog, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, nauk penitencjarnych i mediacji. Adiunkt w Zakładzie Penitencjarystyki na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu publikacji, doświadczony wykładowca akademicki. Ma duże doświadczenie jako praktyk. W latach 1997-2007 pełniła funkcję dyrektora domu dziecka, przewodniczyła Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim, pracowała w zakładzie poprawczym na stanowisku pedagoga terapeuty. Odbyła kilka staży zagranicznych, w tym w Ecole Nationale de la Protection Judiciaire de la Jeunesse (Francja).

Książki tego autora

Agnieszka Nymś-Górna
doktor nauk społecznych w dyscyplinach nauki socjologiczne i pedagogika. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczka projektów naukowo-badawczych, współorganizatorka konferencji i seminariów naukowych, zaangażowana w wydarzenia popularyzujące naukę (np. Noc Naukowców, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki). Stypendystka Fundacji UAM, Stypendium dla studentów i doktorantów im. dr. Jana Kulczyka oraz laureatka Nagrody Santander Społecznik Roku (na UAM). Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół relacji rodzinnych, edukacji, wsparcia społecznego, izolacji penitencjarnej oraz resocjalizacji.

Książki tego autora

redakcja naukowa

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Szkoła bez agresji. Od mediacyjnego...

26.00 zł 52.00 zł Cena netto: 24.76 zł

Diagnoza i psychoterapia sprawców p...

37.80 zł 42.00 zł Cena netto: 36.00 zł

Przemoc w rodzinie w aspekcie Konwe...

24.00 zł 48.00 zł Cena netto: 22.86 zł

Przemoc domowa. Czy można wybaczyć ...

37.80 zł 42.00 zł Cena netto: 36.00 zł

Przemoc rodzinna. Aspekty psycholog...

40.50 zł 45.00 zł Cena netto: 38.57 zł

Agresja w szkole. Wydanie 2

62.10 zł 69.00 zł Cena netto: 59.14 zł

Przemoc instytucjonalna wobec dziec...

45.00 zł 50.00 zł Cena netto: 42.86 zł

Zachowania ryzykowne i problemowe m...

99.00 zł 110.00 zł Cena netto: 94.29 zł

Najczęściej kupowane