Agresywność nieletnich. Fenomen, etiologia, profilaktyka
- Autor: Paulina Perska-Gradowska Dorota Rondalska Agnieszka Nymś-Górna redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8270-147-0
- Data wydania: 2022
- Liczba stron/format: 202/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
57.00 zł
51.30 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Spis treści:
Wstęp
Piotr Stępniak
Nieletni sprawcy czynów agresywnych. Analiza danych statystycznych oraz wyników badania akt spraw sądowych
Justyna Włodarczyk-Madejska, Maria Kopeć
Agresja i przemoc wśród nieletnich a zaburzenia psychiczne
Wojciech Kosmowski
Przeciwdziałanie zjawiskom agresji i przemocy w systemie postępowania z nieletnimi w świetle formalnoprawnych uwarunkowań
Katarzyna Jadach
Przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym nieletnich w zakładzie poprawczym. Refleksje z obserwacji uczestniczącej
Dorota Rondalska
Programy oparte na społeczności lokalnej w profilaktyce agresji i przemocy wśród nieletnich
Magdalena Sadowska
Rozwój umiejętności rozwiązywania konfliktów jako zasób profilaktyki zachowań agresywnych i przemocowych wśród osób nieletnich
Agnieszka Nymś-Górna
MAK – nowe oblicze alternatywnej metody komunikacji
Marek Pięta
Profilaktyka wykluczenia rówieśniczego w pracy z młodzieżą
Sylwia Jaskulska
Czynniki ryzyka przemocy i analiza instytucjonalna w placówkach dla nieletnich
Paulina Perska-Gradowska
Interwencja fizyczna jako alternatywna forma komunikacji z agresywnym nieletnim
Michał Talaga
Działania profilaktyczne Wielkopolskiej Policji – wpływ substancji odurzających na zachowania agresywne wśród osób nieletnich i przemoc elektroniczna
Andrzej Karpiński
O autorach
Praca dotyczy jednego z fundamentalnych problemów polskiej pedagogiki resocjalizacyjnej ostatnich dekad. Każdy, komu los młodych osób leży na sercu, czy to jako wyraz troski człowieczej, czy też z racji swoich zainteresowań zawodowych, przyzna, iż trudno o dobór bardziej aktualnego, a zarazem potrzebnego przedmiotu eksploracji naukowej, niż ten przyjęty w przedłożonej monografii. Docenić należy także fakt, iż przygotowane teksty dotyczą konkretnych i aktualnych problemów, co powoduje, że nie są jedynie statycznym elementem teoretycznego dyskursu.
Dr hab. Arkadiusz Urbanek, Uniwersytet Wrocławski:
Zawarte w publikacji artykuły w znakomitej większości w sposób bardzo interesujący i innowacyjny prezentują treści. Umiejętnie rozkładane są akcenty – na przegląd dorobku wiedzy oraz przegląd teorii i stanowisk badawczych wobec agresywności nieletnich. Jednak moim zdaniem kluczową wartością jest otwartość na prezentację dobrych praktyk, gotowość do dzielenia się osobistymi doświadczeniami. W efekcie otrzymujemy ważne dla pedagogiki opracowanie naukowe wraz z rekomendacjami dla praktyki pedagogicznej. Doceniam – jako potencjalny czytelnik – znawstwo i doświadczenie Autorów, co przemawia za tym, iż konstrukcja monografii jest przemyślana, a jej treść użyteczna i wiarygodna.
Paulina Perska-Gradowska doktor nauk społecznych. Adiunkt w Zakładzie Penitencjarystyki na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół postępowania z nieletnimi oraz pracy wychowawczej realizowanej w jednostkach dla nieletnich w perspektywie porównawczej.
Dorota Rondalska pedagog, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, nauk penitencjarnych i mediacji. Adiunkt w Zakładzie Penitencjarystyki na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu publikacji, doświadczony wykładowca akademicki. Ma duże doświadczenie jako praktyk. W latach 1997-2007 pełniła funkcję dyrektora domu dziecka, przewodniczyła Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim, pracowała w zakładzie poprawczym na stanowisku pedagoga terapeuty. Odbyła kilka staży zagranicznych, w tym w Ecole Nationale de la Protection Judiciaire de la Jeunesse (Francja).
Agnieszka Nymś-Górna doktor nauk społecznych w dyscyplinach nauki socjologiczne i pedagogika. Pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczka projektów naukowo-badawczych, współorganizatorka konferencji i seminariów naukowych, zaangażowana w wydarzenia popularyzujące naukę (np. Noc Naukowców, Poznański Festiwal Nauki i Sztuki). Stypendystka Fundacji UAM, Stypendium dla studentów i doktorantów im. dr. Jana Kulczyka oraz laureatka Nagrody Santander Społecznik Roku (na UAM). Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół relacji rodzinnych, edukacji, wsparcia społecznego, izolacji penitencjarnej oraz resocjalizacji.
redakcja naukowa