• ABC kreatywności

ABC kreatywności

 • Autor: Krzysztof J. Szmidt
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-319-8
 • Data wydania: 2010
 • Liczba stron/format: 248/C5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 43.00 zł

  38.70 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 38.70 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
Publikacja została nominowana do nagrody w konkursie Nagrody Teofrasta w kategorii: Najlepsza książka psychologiczna, popularnonaukowa.

Z opinii jury dr Małgorzata Puchalska-Wasyl:
 
Książka jest poradnikiem rozwoju kreatywności, jednak różni się od większości tego typu publikacji dostępnych na rynku. W odróżnieniu od tamtych, które zakładają naiwność czytelnika, obiecując mu niemal natychmiastowy efekt podniesienia swojego indeksu kreatywności, książka Krzysztofa Szmidta odnosi się do dobrze ugruntowanej wiedzy o twórczości i w tym sensie popularyzuje rzetelną wiedzę psychologiczną. Napisana jest przystępnym językiem, z dozą humoru, a zarazem widać w niej dużą erudycję autora. Znajdziemy w niej z jednej strony liczne odwołania do literatury naukowej z zakresu psychologii twórczości, z drugiej mnóstwo anegdot o wybitnych twórcach – całość bardzo przyjazna w odbiorze. Ponadto książka opatrzona jest szeregiem ciekawych ćwiczeń, które mogą stanowić punkt wyjścia w „domowym treningu kreatywnego myślenia.

Ze wstępu:
 
Książka ta jest wynikiem buntu. Mojego buntu. Bunt ten narodził się i narastał w czasie czytania wielu książek naukowych, popularnonaukowych i szczególnie poradników, które za główny przedmiot rozważań wzięły sobie kreatywność i twórczość. Autorzy poradników rozwoju kreatywności, ślepi na wyniki współczesnych badań nad twórczością i twórcami (…) ciągle rozpowszechniają mity i półprawdy o kreatywności. Do tego dochodzi nagminne i przesadne upraszczanie wszelkich mechanizmów związanych z tworzeniem, które nie są takie proste, jak to się wydaje „wyznawcom” idei myślenia lateralnego, mindmappingu i jakoby twórczej prawej półkuli mózgu. Dodajmy do tego jeszcze powszechne składanie przez autorów tych książek łatwych obietnic bez pokrycia. Obietnice te, rzecz jasna, dotyczą lansowanej przez autora poradnika recepty na przyrost kreatywności – jeśli tylko czytelnik zechce zastosować cudowne techniki opisywane w poradniku, to „moc twórcza będzie z nim”.
 
Struktura książki została wyznaczona przez kolejne litery alfabetu, które służą jako pretekst do syntetycznego opisu ważnych zjawisk związanych z rozumieniem kreatywności i jej rozwijaniem. Poszczególne hasła nie są opisane z encyklopedyczną dokładnością, bo też książka ta encyklopedią kreatywności nie jest! Jest raczej dobrze ugruntowanym w naukach o twórczości poradnikiem rozwoju kreatywności. Poradnikiem życiowym.
Spis treści:

WPROWADZENIE. KREATYWNOŚĆ OSOBY, NIE RZECZY
 
A JAK ASOCJACJE
B JAK BARIERY
C JAK CIEKAWOŚĆ
D JAK DYWERGENCYJNOŚĆ
E JAK ELABORACJA
F JAK FIKSACJE
G JAK GRUPA
H JAK HEURYSTYKI
I JAK INKUBACJA – ILUMINACJA
J JAK JAKOŚĆ (WARTOŚĆ) WYTWORU
K JAK KRYTYKA
L JAK LATERALNE MYŚLENIE
M JAK METAFORYZOWANIE
N JAK NIECIERPLIWE DĄŻENIE DO WYNIKU
O JAK ORYGINALNOŚĆ
P JAK PŁYNNOŚĆ MYŚLENIA
R JAK ROZWÓJ KREATYWNOŚCI
S JAK STYMULATORY
T JAK TALENT
U JAK UCZENIE SIĘ KREATYWNOŚCI
W JAK WYOBRAŹNIA
Z JAK ZDZIWIENIE
   ZAKOŃCZENIE
Ż JAK ŻYCIE TWÓRCZE
ZASADY ROZWOJU KREATYWNOŚCI. ZESTAWIENIE

LITERATURA CYTOWANA

Krzysztof J. Szmidt

profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Pedagogiki Twórczości w Katedrze Badań Edukacyjnych. Autor wielu książek i artykułów z zakresu pedagogiki twórczości i treningu kreatywności, w tym pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego Pedagogiki twórczości (2007; wyd. II poszerzone 2013), Treningu kreatywności. Podręcznika dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych (2008; wyd. 2 poszerzone 2013), "ABC kreatywności" (2010), Szkiców do pedagogiki twórczości (2001), Twórczość i pomoc w tworzeniu w perspektywie pedagogiki społecznej: (2001). Autor popularnego poradnika rozwoju kreatywności, jednego z pierwszych w Polsce Elementarza twórczego życia (1994; II wyd. 1997). Redaktor i współredaktor wielu publikacji z zakresu nauk o twórczości i kreatywności, m.in.: Nowe teorie twórczości - nowe metody pomocy w tworzeniu (2001), Dydaktyka twórczości (2003), Psychopedagogika działań twórczych (2005), Twórczość dzieci i młodzieży. Stymulowanie - badanie - wsparcie (2009), Metody pedagogicznych badań nad twórczością: teoria i empiria (2009), Zasoby twórcze człowieka. Wprowadzenie do pedagogiki pozytywnej (2013). Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności w latach 2000-2009, obecnie prezes honorowy PSK i superwizor treningu twórczości PSK. Koordynator naukowy największego w Polsce projektu nauczania twórczości - Szkoła wspierająca uzdolnienia, realizowanego od dziesięciu lat w Płocku. Pomysłodawca nowej formy dydaktycznej - lekcji twórczości, realizowanych w wielu polskich szkołach, autor podręczników i pomocy dydaktycznych z tego zakresu ("Porządek i Przygoda. Lekcje twórczości" i Żywioły. Lekcje twórczości w nauczaniu zintegrowanym). Przeprowadził setki treningów kreatywności dla różnych grup zawodowych, w tym dla tak znanych firm, jak: Praktiker, Parker, Cersanit, BRE Bank, Polsnack czy Masterfood Polska. Stały współpracownik i konsultant naukowy Ośrodka Twórczej Edukacji Kangur w Krakowie oraz Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla programu 1 TVP nakręcił serial edukacyjny Pogotowie Twórczości (trzy emisje). Opiekun naukowy jedynej w Polsce Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem.
Wykładowca pedagogiki twórczości na UŁ, metodyki nauczania w szkole wyższej na studiach doktoranckich socjologii, visiting professor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i na wielu studiach podyplomowych z zakresu psychopedagogiki twórczości i zdolności. Promotor wielu prac doktorskich z pedagogiki twórczości.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Drama. Techniki, strategie, scenari...

31.50 zł 35.00 zł Cena netto: 30.00 zł

Drama. Przewodnik po koncepcjach, ...

36.00 zł 40.00 zł Cena netto: 34.29 zł

Od teatru pedagogicznego do teatru ...

40.50 zł 45.00 zł Cena netto: 38.57 zł

Jak rozwijać aktywność twórczą dzie...

41.40 zł 46.00 zł Cena netto: 39.43 zł

Teatr Forum

36.00 zł 40.00 zł Cena netto: 34.29 zł

ABC kreatywności. Kontynuacje

49.50 zł 55.00 zł Cena netto: 47.14 zł

Drama procesualna w pracy z dziećmi...

35.10 zł 39.00 zł Cena netto: 33.43 zł

Akademia Arteterapii. Od praktyków ...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Szkoła przyjazna kreatywności. Czyn...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Najczęściej kupowane